IMF 54 yıl önceki hatıraları tazeledi

IMF ile Dünya Bankası'nın 1955'te İstanbul'da yapılan toplantısının fotoğrafları Flickr.com'da yayınlandı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
1955 yılında Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yıllık toplantılarının onuncusuna ev sahipliği yapan İstanbul, 54 yıl aradan sonra nostalji yaşayacak. İstanbul, 6-7 Ekim'de gerçekleştirilecek toplantı öncesinde hazırlıklarını sürdürürken, IMF'nin websitesinde Türkiye ile ilgili ilginç anekdotlara yer verildi. Bundan 54 yıl önce İstanbul'da gerçekleştirilen IMF toplantısı ile ilgili fotoğrafları yayınlayan kurum, dönemin IMF Başkanı İsveçli Ivar Rooth ile maliye bakanlarının İstanbul hatırası olarak çekilen fotoğraflarına da yer verdi. Fotoğraf paylaşım sitesi Flickr.com'a konulan siyah beyaz fotoğraflar "Yıllık toplantılar -1955, İstanbul" adı altında toplandı.

186 ÜLKEDEN KATILIM

186 ülkeden toplam 13 bin katılımcının beklendiği toplantılara ev sahipliği yapacak İstanbul hakkında da geniş bilgilerin yer verildiği web sitesinde krizde toparlanma sürecine yönelik stratejilerin tartışılacağı vurgulandı. "IMF'deki Türkçe sesler" başlığı altında IMF'de çalışan Türk personelleri de tanıtan kurum, bu konuda video görüntülerini de yayınladı. Kurumun çeşitli departmanlarında görev alan Türklerle yapılan röportajlarda IMF'de çalışmaya ne zaman başladıkları, ne tür görevler üstlendikleri hakkında bilgi veriliyor. IMF Survey dergisinde Türkiye'de gerçekleştirilecek yıllık IMF toplantısına ilişkin haberde ise "Dünya ekonomisinin çöküşün eşiğine gelmesinden bir yıl sonra, dünyanın dört bir yanından siyasi liderler ve finans sektörü çalışanları, Ekim ayının başında İstanbul'da düzenlenecek olan IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları ile son bulacak olan bir dizi üst düzey toplantı kapsamında bir araya gelecek. Gündem maddeleri, krize verilen küresel tepkinin değerlendirilmesi ve bir sonraki adımın ne olması gerektiğinin tartışılması olacak" denildi.

Kriz sonrasına geçişin anahtarı İstanbul'da
KRİZE Çözüm, Toparlanmaya Destek başlığını taşıyan İstanbul toplantısında şu konular ele alınacak: "Talep dengesinin yeniden kurulması, finans sisteminin sağlığına kavuşturulması, krizden çıkış stratejileri ve risklerin tespit edilmesi."

IMF'deki Türkçe sesler 30 kişilik koroya dönüştü
"IMF'DEKİ Türkçe sesler" başlığı altında kurumda çalışan 30 Türk personel de tanıtıldı.
Turgut Kışınbay Ekonomist: 2002'de IMF Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü'ne katılan Kışınbay, ekonomi teorilerinin hayata nasıl uygulandığını görmekten memnun.
Meral Karasulu Bölüm Başkan Yardımcısı: Karasulu IMF'nin Güney Kore Daimi Temsilcisi olarak da görev yapıyor.
Ferhan Salman Ekonomist : Türkiye Merkez Bankası kökenli Salman bir yıl önce IMF Strateji, Politika ve Gözden Geçirme Bölümü'ne katıldı.


BUGÜN NELER OLDU