IMF: Türkiye'nin veri kalitesi yüksek

IMF Türkiye'nin ulusal hesaplar, tüketici ve üretici fiyatları, kamu maliyesi istatistikleri, parasal istatistikler ve ödemeler dengesi verilerinin yüksek kalitede olduğunu, uluslar arası standartları da büyük ölçüde karşıladığını belirtti.

Cumartesi 12.09.2009 11:59
ABONE OL
Hazine'den yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 1999 yılından bu yana kamu maliyesinde şeffaflık, makroekonomik veri kalitesi ve finansal sistem düzenlemeleri gibi alanlarda ülke uygulamalarının uluslararası standartlara uyumu "Standart ve Kuralların Karşılanması Raporları (Reports on Observance of Standards and Codes - ROSC)" kapsamında değerlendiriliyor. Bugüne kadar pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan IMF üyesi ülkenin uluslararası standartlara uyumu bu raporlarla değerlendirildi.

Makroekonomik verilerin derlenmesi, yayımlanması ve kalitesi alanlarında Türkiye'nin uluslararası standartları karşılama düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla IMF'ye talepte bulunuldu. Bu kapsamda hazırlanan "Makroekonomik Veri Modülü - Standart ve Kuralların Karşılanması Raporu" açıklandı.

Hazırlanan 2002 yılında aynı konudaki raporun güncellemesi niteliği taşıyor. Raporda, Türkiye'nin ulusal hesaplar, tüketici ve üretici fiyatları, kamu maliyesi istatistikleri, parasal istatistikler ve ödemeler dengesi verilerinin kalitesinin yüksek olduğu belirtilirken, verilerin derlenmesi ve yayımlanması konusunda uluslararası standartların büyük ölçüde karşılanmakta olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca, 2001 yılından bu yana istatistik alanında önemli ilerlemelerin sağlandığı ve bu kapsamda 18 Kasım 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu ile daha güçlü bir yasal ve kurumsal çerçevenin oluşturulduğu, istatistik alanında daha ileri tekniklerin kullanılmaya başlandığı, veri kaynaklarının genişletildiği ve kullanıcı ihtiyaçlarının daha fazla dikkate alınmakta olduğu belirtildi.