Maliye ilk Almanya'daki Türk işadamlarının kulağını büktü

Varlık Barışı'nın tanıtımı için yurtdışına açılan Maliye'nin ilk durağı Almanya oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci'nin katıldığı toplantıya iş dünyası büyük ilgi gösterdi

Pazar 13.09.2009
ABONE OL
MALİYE Bakanlığı Varlık Barışı tanıtım turlarına Almanya'dan başladı. Düsseldorf'da Türk işadamlarıyla bir araya gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk diasporasına 'güçlerinizi birleştirin' çağrısı yaptı. Maliye Bakanı Şimşek, bir soru üzerine, Almanya ile Türkiye arasındaki çifte vergilendirme anlaşmasının Ocak 2011'e kadar yürürlükte olduğunu hatırlatarak, yeni anlaşmaya dönük çalışmaların da her iki ülkenin uzmanları tarafından yürütülmekte olduğunu anlattı. Varlık Barışı uygulamasına da değinen Şimşek, buradan yüksek bir getiri beklediklerini kaydetti. Şimşek, bu nedenle yurt içi ve yurtdışında bu uygulamaya yönelik geniş kapsamlı bir bilgilendirme faaliyetine başladıklarını söyledi.

PARANIZI GETİRİN

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci de, Türkiye'deki Varlık Barışı uygulaması konusunda Türk işadamlarına bilgi verdi. Kilci, süresi 30 Eylül'e kadar uzatılan Varlık Barışı'nın vatandaşların yararına bir uygulama olduğunu belirterek, "Yurtdışındaki vatandaşlarımızın parasını, Türkiye'de güven içinde değerlendirmek istiyoruz'' dedi. Mehmet Kilci, Varlık Barışı çerçevesinde beyanda bulunan vatandaşların kesinlikle yasal bir takibe uğramayacaklarının altını çizdi. Varlık Barışı beyanında bulunacak olan vatandaşların vergi dairelerine, bankalara ya da aracı kurumlara başvuruda bulunabileceklerini ifade eden Kilci, ancak, vergi dairelerine beyanda bulunmanın vatandaş açısından daha avantajlı olduğunu da sözlerine ekledi.

'Türkiye'deki teşvik sistemi yatırımcılar için çok cömert'
YENİ teşvik sistemiyle Türkiye'de yatırım yapılmasını çok daha cazip hale getirdiklerini vurgulayan Bakan Şimşek, "Cömert bir teşvik sistemi getirdik. Yeni teşvik sisteminin amacı, imkanı olanları yatırıma teşvik etmektir'' dedi. Şimşek, düzenlemeyle şirketlere daha kolay kredi alma imkanı sağladıklarını söyledi.