Sel en az 20 markayı vurdu üretimde 4 ay kaybedildi

Bağımsız Markalar Derneği Başkanı Akyiğit, İstanbul'daki sel felaketinin ardından bölgede işletmesi olan markaların zararının 50 milyon liraya ulaştığını bildirdi

Pazar 13.09.2009
ABONE OL
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) sel felaketinin ardından marka marka zarar listesini açıkladı. BMD Başkanı Ekrem Akyiğit, 50 milyon lira zarara uğrayan markaların ve diğer kurumların kamuya olan borçlarının ertelenmesini ve finansal enstrümanlar ile desteklenmesini istedi. Akyiğit, BMD üyesi firmalardan bir bölümünün üretim tesisleri, depoları ve mağazalarının Basın Ekspres Yolu üzerinde ve yakın çevresinde yer aldığına işaret etti. Sel felaketinin yaşandığı bölgedeki markalar üzerinde yaptıkları incelemede en az 20 markanın afetten etkilendiğinin belirlendiğini kaydeden Akyiğit, şöyle dedi: "Bölgede işletmesi olan markamızın zararı yaklaşık 50 milyon lira. Sabri Özel, Karaca, Süvari, Sarar, Seven Hill markalarımız büyük zarar gördü. Önümüzdeki günlerde kesin hesaplama yapıldığında zararın gerçek boyutu ortaya çıkacaktır." Akyiğit, hali hazırda zararı hesaplanamayan çok sayıda markanın bulunduğunu da bildirdi. Birçok ürünün zarar gördüğünü ya da hiç kullanılamaz hale geldiğini kaydeden Akyiğit, çok sayıda firmanın makine parkının zarar gördüğünü, bu firmaların yeniden tam kapasiteyle üretime geçmelerinin 3-4 ay sürebileceğini kaydetti. Ekrem Akyiğit üye firmaların bir bölümünün bölgedeki Deposite AVM ve Prestij Mall'daki mağazalarında da hasar oluştuğunu kaydetti. BMD Başkanı Ekrem Akyiğit, sele maruz kalan bölgedeki marka ve ticari işletmelerin vergi ve sosyal güvenlik ödemeleri ile banka kredisi taksitlerinin ertelenmesini istedi.

Garanti selzedenin kredi ödemesini 3.5 ay öteliyor
GARANTİ Bankası, sel felaketinden zarar gören müşterilerinin vadesi gelen kredi geri ödemelerini yeniden yapılandırıyor. Bankanın selden zarar gören bölgedeki şubeleri ve bölge müdürlükleri, bireysel, KOBİ ve ticari müşterileriyle görüşerek, yeniden yapılandırma sürecini başlattığı bildirildi. Garanti, vadesi gelen kredi geri ödemelerini yıl sonuna kadar 3.5 ay öteleyerek, ödemeleri 1 Ocak 2010'dan itibaren kabul edecek.

Yardımlaşma kampanyası başlatılması gerekiyor'
EKREM Akyiğit, devletin, sivil toplum ve medya kuruluşları ile ticaret ve sanayi odalarının birlikte hareket ederek, afetin yaşandığı bölgeye yardım kampanyaları başlatmasında büyük yarar bulunduğunu kaydetti. Böyle bir ortak yardım kampanyasında BMD olarak yer alabileceklerini belirten Akyiğit, "Bu tür destek paketleriyle en azından yaşanan sıkıntıların bir ölçüde katlanabilir boyutlara çekilmesi mümkün olabilecektir" dedi.