Geri dönüşüm, çağa ayak uyduruyor e-atık değer yaratıyor

Ömrü bitince ortaya çıkan 'e-çöp'ler önemli bir çevre sorunu haline geldi. Açığı gören Media Markt atık projesini hayata geçirdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 14.09.2009 ABONE OL
İLETİŞİM ve bilişim çağının nimetleri ve faydaları yadsımak imkansız. Ancak her sanayi alanında olduğu gibi bu alanda da üretilen her ürün çevreye zarar veriyor. Üstelik elektronik aletler daha da fazla. Çünkü içlerinde tehlikeli ve toksik atıklar barındırıyor. Dünyanın yeni sorunu haline gelen bu atıkların geri dönüşümü artık çevrecilerin de ana gündem maddeleri arasında. Elektronik ürün mağazalar zinciri olan Media Markt da bu trendi görerek geri dönüşüme yatırım yapmış. Firma mağazalarında oluşturulan geri dönüşüm kutularında eski monitör, bilgisayar, buzdolabı, CD, fırın, elektrik süpürgesi gibi elektronik atıkları toplayarak geri dönüşümlerini sağlayacak.

GÜNDE 65 BİN TON ÜRETİLİYOR

Türkiye'de günde yaklaşık 65 bin ton çöp üretildiğini ve bu çöplerin yüzde 15- 20'sini geri kazanılabilir nitelikte atıkların oluşturduğu dikkate alınınca bu kampanyanın önemi de artıyor. Elektronik atıkların tehlikeli ve toksik maddeler içermesi yanında bir diğer özelliği de metal, cam, plastik ve yeniden kullanılabilen diğer malzemeler nedeniyle maddi anlamda değer taşımaları.