Samsun-Ceyhan hattı için çalışma grubu kuracağız'

Türkiye'de enerjide etkin olmak istediklerini kaydeden Gazprom sözcüsü Sergei Kupriyanov, Samsun-Ceyhan hattı için ortak çalışma grubu oluşturulacağını, Rusya'yı Gazprom Neft, Transneft ve Rosneft'in temsil etmesinin beklendiğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 14.09.2009 ABONE OL
Gazprom Başkanı Aleksey Miller'in 'sağkolu' ve Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, Gazprom'un Türkiye'de doğalgaz ve enerji pazarında etkin olarak yer almak istediğini söyledi. Samsun- Ceyhan petrol boru hattı konusunda bir çalışma grubu kuruluacağını belirten Kupriyanov, yeni doğalgaz santrallerinin inşası ya da mevcutlara ortaklık konusunu da araştırdıklarını söyledi. Kupriyanov, SABAH'a enerjide Türkiye ile Rusya'yı stratejik yönden birbirine bağlayacak projeler hakkında önemli açıklamalar yaptı: Gazprom, Samsun-Ceyhan boru hattına petrol sağlamak konusundaki istekliliğini dile getirdi. Petrol sevkıyatının tam olarak ne zaman ve ne kadar hacimle başlamasını öngörüyorsunuz? Proje başlangıç aşamasında. İki ülkenin başbakanları Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan gerekli siyasi belgeyi 6 Ağustos'ta Ankara'da imzaladı. Petrol alanında işbirliğine dönük bu protokol, Samsun-Ceyhan hattı inşa projesinin hayata geçirilmesi olanağını değerlendirecek ortak bir çalışma grubunun oluşturulmasını öngörüyor. Bu çalışma grubu, proje için gerekli kaynak altyapısını, ekonomik parametreleri, hacim ve kaynak ülkeleri değerlendirecek. Çalışma grubunda Rusya'yı Gazprom Neft, Transneft ve Rosneft'ten gelecek uzmanların temsil etmesi bekleniyor.
Türkiye'ye, Mavi Akım 2 projesiyle alacağı gazı üçüncü ülkelere ihraç hakkı (reexport) söz konusu mu? Sözleşmelerde yeniden ihrace izin verilmiyor. Dahası, orta vadede Türkiye'nin iç talebinin artması bekleniyor, dolayısıyla reexport için geriye bir şey kalmayacak.
Türkiye Güney Akım'da yer alarak ne tür kazanımlar sağlayacak? Gazprom, Türk tarafıyla işbirliğini genişletmeye büyük özen gösteriyor, buna Güney Akım da dahil. Gelinen aşamada, hattın rotasının Karadeniz'de Türkiye'ye ait münhasır bölgeden geçmesi en iyi seçenek olduğu düşünülüyor. Türkiye'deki meslektaşlarımızdan gerekli keşif ve çevresel araştırmalar için izinleri istedik. Bize göre Güney Akım her iki taraf için de çok yararlı olacak. Fizibilite çalışmalarında yol alındıkça ayrıntıları karara bağlayacağız. Ayrıca, Güney Akım üzerinde birlikte çalıştığımız projelerden yalnızca birini oluşturuyor. Türkiye ile işbirliğimiz geniş yelpazeyi kapsıyor.
Gazprom'un doğalgaz sektörünün yanı sıra elektrik sektöründe yatırım yapmak, elektrik dağıtım ve üretim ihalelerinde yer almak gibi bir düşüncesi var mı? Gazprom genel olarak Türkiye piyasasını en çok umut vaat eden piyasa olarak görüyor. Ülkenizde elektrik tüketimi krize rağmen artmaya devam ediyor. Türk muhataplarımızla beraber bu sahaya girmek konusundaki çeşitli fırsatları değerlendiriyoruz. Özellikle yeni doğalgaz santrallerinin inşası konusundaki olanaklara eğiliyoruz; Gazprom bu alanda var olan projelerden hisse satın alabilir. Bizim için öncelikli öneme sahip olan, doğalgaz tedarikinden ve benzer projelerde pay sahibi olmaktan üretilen elektriğin tüketiciye satışına dek değer zincirinin tüm kademelerinde temsil edilmek.

Batı hattı için henüz masaya oturulmadı
Türkiye ile Rusya, Batı Hattı'ndan gelen 6 milyar metreküplük doğalgazın sözleşmesinin yenilenmesi için görüşmelere başladı mı? Görüşmeler henüz başlamadı, şu aşamada da fiili konulara ilişkin herhangi bir öngörümüz yok.
Tuz Gölü'nün altına doğalgaz depolama tesisi inşası konusundaki görüşmelerde bir gelişme var mı? Depolama tesisinin inşası için ihale açıldıktan sonra projeye katılımına yönelik olanakları değerlendirmeye alacağız. Doğalgaz depolama tesisi inşası ekonomik bakımdan verimli olması durumunda ilgilenebileceğimiz bir konu.

BUGÜN NELER OLDU