Maliye: Vergi cezasında en büyük ceza Doğan Grubu'na kesilmedi

Doğan Yayın Holding'e kesilen 3.8 milyar liralık cezayla ilgili yayınlara tepki gösteren Maliye, "Hiçbir mükellefe özel uygulama söz konusu değil" dedi

Pazartesi 15.09.2009
Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL
Maliye Bakanlığı, Doğan Yayın Holding'in doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarına kesilen 3.8 milyar liralık vergi cezasına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Maliye, Doğan Yayın Grubu dahil şirketler hakkındaki vergi incelemesi işleminin, sadece zamanında tam olarak ödenmeyen verginin ilgili şirketten talep edilmesinden ibaret olduğunu bildirdi. Dün yapılan yazılı açıklamada "Hiçbir mükellefe, sektöre veya kişiye özel uygulama yapılması asla söz konusu olamaz. Denetimlerin siyasi baskıyla yapıldığı iddiaları çok çirkin" denildi ve şu mesajlara yer verildi:

SADECE DOĞAN'I İNCELEMEDİK: İtiraz hakkı basın organları vasıtasıyla 'sistemli bir kampanya'ya dönüştürülmeye çalışılıyor. Gelirler Kontrolörleri sadece Doğan Yayın Grubu'na ait şirketler incelemedi, medya sektörünün büyük çoğunluğu incelemeye tabi tutuldu, tutuluyor. Son dönemlerdeki incelemelerde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı'na bağlı mükelleflerin yüzde 40.6'sı incelemeye tabi tutuldu ve tutulmaya devam ediyor.

63 MİLYAR LİRALIK FARK: Kontrolörlerin, bir kısmı kamuoyunun bilgisine giren birçok kaçakçılık ve kayıt dışılıkla mücadele çalışmaları bulunuyor. Bu mükellefler içinde Türkiye'nin önde gelen birçok holding ve şirketler grubu da bulunuyor. Kaldı ki Gelirler Kontrolörleri tarafından bir mükellefe yazılan en büyük tutar da Doğan Yayın Grubu'na ait değil. Gelirler Kontrolörleri'nin, yaptıkları vergi incelemeleri sonucu 2008'de toplam 190 milyar lira, 2009 Ağustos sonu itibariyle söz konusu gruba yazılan hariç 63 milyar lira matrah farkı bulunulmuş olup söz konusu matrah farkına ilişkin vergi tarhiyatı yapıldı.

SİYASİ BASKI İDDİASI ÇİRKİN: Bazı basın yayın organlarında Doğan Grubu'na yönelik bu incelemelerin siyasi taleple yapıldığı, denetimin siyasallaştığı yönünde iddialar yer alıyor. Vergi inceleme elemanları, görevlerini tarafsız ve vergi yasaları çerçevesinde yapıyor. İncelemelerin siyasallaştığı yönünde iddialarla birlikte denetçilere yönelik çirkin iddia ve isnatlarda bulunulduğu görülüyor. Yapılan ya da yapılacak yayınlarda kurumsal ve kişisel haklarla ilgili her türlü yasal hak saklı.

MALİYE GÖREVİNİ YAPIYOR: Bakanlığın bütün mensupları, görevlerini, geçmişten gelen sağlam gelenekleri doğrultusunda, kanunların emrettiği ölçüler içerisinde yürütüyor. Bu geleneğin temelinde adalet, vicdan ölçüsü yatıyor, personelimiz ülke ve milletin menfaati için çalışıyor.

DOĞAN VERGİYİ EKSİK ÖDEDİ: Mükelleflerin eksik vergi ödediğinin tespiti halinde vergi zıyaı cezası söz konusu. İncelemeler sonucunda tarh edilen verginin sadece ceza olarak nitelendirilmesi hukuka uygun değil. Yapılan işlem zamanında tam olarak ödenmeyen verginin şirketten talep edilmesinden ibaret. Hiçbir mükellefe veya kişiye özel uygulama söz konusu olamaz.