Nükleerde karar fiyata endeksli

Salı 15.09.2009
Son Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL

1- Elektrik fiyatı yüksek:
Enerji Bakanlığı, Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortak girişim grubunun, fiyat teklifini 'yüksek' buluyor. Fiyatın düşmemesi halinde nükleer santral ihalesi zora girecek

2- Sürpriz yeni teklif gelebilir:
Türk-Rus ortaklığının 15.16 sentlik teklifini, son dakikada sürpriz bir girişimle indirmesi olasılığı da göz ardı edilmiyor. Bu durumda ihalenin olumlu sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

3- Teklif süresi uzatılabilir:
İhalesi, 1 yıl önce 24 Eylül'de gerçekleştirildi. Türk-Rus ortaklığının verdiği teklifin geçerlilik süresi 24 Eylül'de dolacak. Bakanlık, bu sürenin uzatılmasını da kendi içinde tartışıyor

Türkiye'nin Mersin-Akkuyu'da kuracağı 4 bin 800 megavatlık nükleer santral için açtığı ihalede son haftaya girilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda tek teklif sahibi Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik ortak girişiminin 15.16 sentlik elektrik satış fiyatını kırarak, makul sayılan 10-12 sente çekmesi beklentisi güçlü biçimde öne çıkıyor. SABAH, Enerji Bakanlığı'nın nükleer santral ihalesinde belirlediği üç ayaklı stratejinin ayrıntılarına ulaştı. İşte, Türkiye'nin nükleer serüvenine yön verecek 3 başlık:

1- İNDİRİM OLMAZSA İHALE ZORA GİRER: Türk-Rus ortaklığı, nükleer santralde üretilecek elektriği revize bir teklifle 15.16 sente çekti. Enerji Bakanlığı, bu fiyatı 'yüksek' buluyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da değişik zamanlarda yaptığı açıklamalarda, fiyatın yüksek olduğuna vurgu yaptı. Enerji Bakanlığı'nda ihaleyle ilgili karar sürecinde etkili olan kaynaklara göre, fiyatın düşmemesi durumunda nükleer santral ihalesi zora girecek. Bu durum ihalenin iptalini de getirebilir.

2-RUSLARDAN SÜRPRİZ FİYAT İNDİRİMİ GELEBİLİR: Türk-Rus ortaklığının 15.16 sentlik teklifini, son dakikada sürpriz bir girişimle indirmesi olasılığı da göz ardı edilmiyor. Rusların, devlete satacakları elektrik fiyatını indirmesi durumunda ihalenin olumlu sonuçlanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

3-TEKLİF GEÇERLİLİK SÜRESİ UZATILABİLİR: Nükleer santral ihalesi, 1 yıl önce 24 Eylül'de gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı kaynakları, Türk-Rus ortaklığının verdiği teklifin geçerlilik süresinin 24 Eylül'de dolacağına işaret ediyor. Enerji Bakanlığı'nın kendi içinde yeni bir tartışma da alttan alta devam ediyor. Buna göre ihaleyi yapan Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ), Türk-Rus ortaklığına bir mektup yazarak, teklif geçerlilik süresini uzatmayı düşünüp düşünmeyeceği sorulacak. Ortaklığın teklif geçerlilik süresini uzatması halinde ihalede ortaya çıkan 'fiyat sıkıntısı'nın aşılabileceği hesaplanıyor.

https://www.sabah.com.tr