Obama, 'Fırtına diniyor' dedi Wall Street'e yardımı bitirdi

Krizin birinci yılında Wall Street'e sert mesajlar gönderen Obama, "3 ayda 5 trilyon dolar harcadık. Umursamaz tavırlarınıza karşı daha fazla yardım beklemeyin" dedi

Pazartesi 15.09.2009
Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, krizin birinci yıldönümünde Wall Street'e sert mesaj yolladı: Kendinize çekidüzen verin. Wall Street'teki hükümet binasında bir konuşma yapan Obama, ülkeyi ikinci kez büyük buhrana sokan Wall Street'e "Umursamaz ve kontrolsüz hareketlerinize karşı daha fazla kurtarma yardımı beklemeyin" uyarısı yaptı. Krizin patlak vermesinden öncesi dahil olmak üzere çok sayıda finansal kurumun hükümet tarafından kamulaştırıldığını ve sadece ilk üç ayda 5 trilyon dolar harcandığını hatırlatan Obama, yaşananların sadece finansal değil tamamıyla ekonomik kriz olduğunu söyledi. Konuşmasında ülkede daha kötü sonuçlar doğmasının önüne başarılı bir performans sergileyen ekonomi takımının geçtiğini belirten Obama, "Bir konuda emin olabiliriz ki o da 2 yıldır süren fırtına kırılmaya başladı. Ekonomi normale dönmeye başladı ama normallik vurdumduymazlık sonucunu doğurmaz. Halen iyileştirmeye çalıştığımız kriz ve Lehman örneğinden ders çıkaracaklarına, yaşananları görmezlikten gelmeyi tercih ediyorlar. Sadece kendilerini değil ülkeyi tehlikeye atıyorlar" dedi.

"SÖZLERİME KULAK VERİN"
Obama konuşmasını 'Herkesten sözlerime kulak vermesini istiyorum' diyerek şöyle sürdürdü: "Krizin tam kalbinde birbirini hızlıca öldürmekten iştahlanan ve primlerle motive olanların umursamaz davranışlarına sahne olan, kontrolsüz risklerin ve aşırılıkların yaşandığı eski günlere geri dönmeyeceğiz. Wall Street'tekiler sonuçlarını hiçe sayarak risk alamaz ve gelecekte Amerikalıların vergileri ile çökmekten kurtulmayı bekleyemez." Finansal sistemi daha iyi izlemek için çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Obama, kredi kartı konusunda da somut adımlar atıldığını vurguladı. Obama, ABD Kongresi'ni daha güçlü düzenlemeleri geçirmesi için göreve çağırdı.

'İŞTEN ATILDIM BENİ İŞE AL'
Obama, ABD'nin ilk başkanı George Washington'ın resmen göreve başladığı Federal Bina'da yüzlerce kişiye seslenirken kapıda kalan kalabalık bir grup da sessiz sedasız Obama'yı protesto etti. Bir kadın elindeki "Bu sabah 9.30'da işten çıkarıldım Beni işe alın" yazılı pankartıyla Obama'ya sesini duyurmaya çalıştı.