Bursa Renault'nun elektrikli otomobil üssü haline geliyor

Frankfurt Otomobil Fuarı'nda 4 yeni elektrikli konsept modelini sergileyen Renault, Fluence'in elektrikli versiyonunu 2011 yılının ilk yarısında Bursa'da üretecek. Şimdiden 10 bin sipariş alındı

Global kriz sonrasında geleceği elektrikli araçlarda gören Fransız Renault, Bursa'yı elektrikli araç üretim üssü haline getiriyor. Frankfurt Otomobil Fuarı'nda 4 yeni elektrikli konsept modelini sergileyen Renault, Fluence'in elektrikli versiyonunu 2011 yılının ilk yarısında Bursa'da üretecek. Oyak Renault, şu anda Megane Sedan'ın yerine geliştirdiği Fluence'in normal motorlu versiyonlarının üretimine başladı. Bursa'da üretilecek elektrikli Fluence Z.E., Renault'nun elektrikli otomobil projesinde satışa sunulan ilk araç olacak. 2012'den sonra, Renault'nun diğer elektrikli araç gamı satışa sunulacak. Elektrikli versiyonlar bütün Renault segmentinde yayılmaya devam edecek. İlk olarak İsrail'de satışına başlanacak olan Fluence, daha sonra diğer Avrupa ülkelerinde otomobilseverlerin beğenisine sunulacak. Renault, üretime başlamadan Avrupa'dan şimdiye kadar 10 bin adet sipariş aldı.

'HERKES ALABİLECEK'
Renault elektrikli Fluence ile değiştirilebilen bir batarya sistemini devreye sokacak. Tüketiciler araçlarını satın alacaklar ve enerji beslemesi için akünün kiralanmasını içeren bir abonman sözleşmesi imzalayacaklar. Araç sahibi, aküsü boşaldığında, aküyü şarj etmek yerine istasyonlarda dolu bir aküyle doldurma şansına sahip olacak. Elektrikli otomobilin satış fiyatı dizel bir modele eşit olacak. Aracın kullanım bedeli ise elektrik akaryakıttan daha ucuz olduğundan eşdeğer bir otomobilinkinden d ü ş ü k olacak. Frankfurt Fuarı'nda konuşan Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, Renault'nun çevreci otomobiller konusunda çığır açan bir çözüm bulduğunu söyledi. Amaçlarının yüzde 20-30 oranında salınım düşürülmesi değil, sıfır salınımlı otomobiller yaratmak olduğunu söyleyen Ghosn, "Termik ve hibrid araçların aksine elektrikli araçlarımız egzoz gazı salımı yapmayan ve benzin deposu olmayan yapıda olacak" dedi. Elektrikli otomobillerin devrim niteliğinde olma nedenini herkesin ulaşabileceği şekilde tasarlanmış olmalarına bağlayan Ghosn, "Geniş kitlelerin satın alabileceği, geniş bir ürün yelpazesi sunacağız. Elektrikli otomobillerin satın alma ve kullanım maliyetleri, günümüz dizel araçlarıyla aynı veya daha uygun seviyede tutulacak" dedi.

'Gelin almaya geldik'

DIŞ Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin elektrikli araçlarda ihracat üssü haline geleceğini söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Frankfurt Fuarı'nı ziyaret eden Çağlayan, Renault, Fiat ve Ford standlarını gezdi. Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, araçları bakanlara bizzat tanıttı. "Frankfurt Otomobil Fuarı'na gelin almaya geldik" diyen Çağlayan "Oyak Renault, elektrikli Fluence'ın dünyada tek üretim üssü oluyor. Dünyanın en büyük otomotiv üslerinden Türkiye, bu kez elektrikli araçlarda da merkez haline geliyor" dedi.

Türk malı otolar Frankfurt'a enerji verdi
BU 1yıl 64'üncüsü düzenlenen, 100'ün üzerinde yeni modelin sergilendiği Frankfurt Otomobil Fuarı'na Türkiye'de üretilen otomobillerin çevreci versiyonları damgasını vurdu. İşte fuarda sergilenen 'Made in Turkey' damgalı araçlar:
Renault Fluence'in elektrikli versiyonu,
Auris'in hibrid modeli Transit Connect'in elektrikli modeli BEV,
Renault Grand Tour,
Toyota Verso,
Peugeot Bipper Tepe
Fiat Fiorino'nun Trekking versiyonu
Hyundai i20

BUGÜN NELER OLDU