Chery 500 milyon $'la geliyor Peugeot bekliyor, hurda yolda

Otomotivde dev yatırımların müjdesini veren Sanayi Bakanı Ergün, Çinli otomotiv devi Chery'nin 500 milyon dolar yatıracağını, Peugeotun ise kriz sonunu beklediğini söyledi

Dünyanın en büyük otomobil fuarları arasında gösterilen Frankfurt'ta Türkiye'ye yatırım sinyali geldi. Önceki gün Frankfurt'ta Türkiye'de üretim yapan markaların stantlarını ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Sanayi Bakanı Nihat Ergün, otomotivde dev yatırımların müjdesini verdi. Ergün, Çin'den 500 milyon dolarlık yatırımın yolda olduğunu söylerken Çağlayan kriz nedeniyle yatırımlarını askıya alan otomotiv firmalarının Türkiye'den vazgeçmediklerini ifade etti. Çağlayan, Sanayi Bakanı olduğu dönemde Fransız Peugeot'nun 800 milyon euro yatırımı düşündüğünü açıklamıştı.

YÜZDE 50-50 OLACAK
Çinli Chery'nin 500 milyon dolarlık yatırım için başvuruda bulunduğunu söyleyen Bakan Ergün, Çinlilerin Türkiye'den dünya pazarlarına açılmak istediklerini ifade etti. Ergün, "Türkiye'de uygulamaya konan teşviklerden sonra büyük yatırımlar için başvurular oldu. Chery yüzde 50-50 Türk ortaklarını tespit etmişler, birlikte başvurdular. Yer arıyorlar" dedi. Sektörün, şu anda krizin en ağır hissedildiği bir sektör olduğunu ifade eden Çağlayan ise "Daha önce Türkiye'ye gelmesi konusunda benimle görüşen uluslararası çok büyük bir firma, şu an herhangi bir yere gitmiş değil. Hepsi beklemede. 'Piyasalar normalleştikten sonra, 2010'a kadar tekrar bakacağız' demişlerdi. Türkiye'ye gelme konusunda kararlılar. İrtibatı koparmadık. Kısa süre önce konuştuk'' dedi.

3 ÇİNLİ FİRMA GELMEK İSTİYOR
Çağlayan, şu anda sadece Çin'den Türkiye'ye yatırım yapma konusunda belli noktaya gelmiş 3 firmanın Türkiye'ye gelip piyasaların normalleşmesini beklediklerini dile getirdi. Çinli Chery'nin Türkiye distribütörü Mermerler Grubu Başkanı Yüksel Mermer de, yatırım için Çinli iş ortaklarının çok istekli olduğunu belirtti. "Türkiye'den Avrupa'ya açılmak ve Çinle aramızdaki dezavantaj yaratan vergi yükünden kurtulmak için yatırımı düşünüyorlar" diyen Mermer, paylarına düşen 250 milyon dolarlık yatırım için kredi arama çalışmalarına başladıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU