GÖRÜŞLER

'Fon ile anlaşma ihtimali zayıfladı'

Çarşamba 17.09.2009
ABONE OL
ORTA vadeli programın makro hedeflerini gerçekçi bulan analistler mali tarafın IMF beklentilerinden uzak kaldığı ve stand-by anlaşması ihtimalinin zayıfladığını ileri sürdü.
Ekspres Yatırım Başekonomisti Güldem Atabay: "Söylenecek en net konu, makro göstergelerdeki revizyonların gerçekçi olduğu. Ancak genel tonundan, bütçe açığı seyri ile ilgili beklentilerden ve özellikle mali kuralın sadece bütçe açığına getirilmiş olmasından anlaşılan, bunun arkasından IMF ile bir stand-by düzenlemesinin gelmeyecek olması."
ING Başekonomisti Sengül Dağdeviren: "IMF'nin onayını alabilecek bir mali program olmadığını düşünüyorum. İlk izlenim olarak makro taraftaki varsayımlar gerçekçi gözüküyor. Ancak maliye tarafında öngörülen tasarruf eğilimi çok zayıf. Bütçe açığını düzeltme yolunda riskli bir program olarak yorumluyorum."
Fortis Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: "Programın önemli yanı mali taraf Bütçe açığındaki düzelmenin ileriki yıllarda tedrici olacağı ifade edilmiş. Bu da hazinenin yüksek borçlanmasının devamı anlamına gelir. OVP ile soruna çözüm getirilememiş gözüküyor. Mali düzeltme ayağı zayıf. Bu nedenle IMF ile uzak düşüyor gibi görünüyor."
Garanti Bankası Başekonomisti Pelin Yenigün Dilek: "Sorun 2011'de kilitleniyor. 2011'de kamu borcunu düşüren, stabilize eden hassas bir denge bulmuşlar. Bunun için diğer makro hedef ve tahminlerinin tutması gerek. Büyüme 2011'de yüzde 4 değil 3 olursa özelleştirme gelirlerinde sapma olursa ki, özelleştirme gelirlerini buna koymuşlar, bu iş tutmaz."

İstanbulTicaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş:
Vergilere zam gelmemesi güven verici

ORTA Vadeli Program'da, özel sektörün kullanacağı kaynaklar üzerindeki baskının azaltılması amaçlanıyor. Özel sektör öncülüğünde büyümeye önem vermek ve sürdürülebilir büyüme sağlamak şeklinde açıklanan tedbirlerin yerinde olduğu kanaatindeyiz. Ekonomi yönetiminin özel sektörün önünü açmak ve tüketimi olumsuz etkilememek adına, vergi oranlarını artırmayacağı açıklaması da güven verici. Büyüme, enflasyon, bütçe açığı, cari açık ve işsizlik hedefleri açısından ayakları yere basan bir program.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir:
Umutları kıran işsizlik rakamları

MERKEZ Bankası açısından sorun yok aslında. Rezervler yeterli. Ancak Hazine için IMF anlaşmasının önemi var. Hazine'nin borçlanmasında sıkıntı var. Türkiye tasarruf yapamayan bir ülke. Dış kaynak bu nedenle gerekli. Son açıklanan büyüme rakamları da makul. Umutları kıran ise işsizlik rakamları. İstihdam yaratılması için yatırımın önünün açılması lazım. Kamu yatırımlarının da yapılması şart.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş:
Umarız rakamlar piyasa ile örtüşür
RAKAMLAR iyimser bence. Umarız bu rakamlar piyasa koşulları ile örtüşür. Çünkü piyasa koşulları bununla pek de örtüşmüyor. Finans piyasalarında olumlu adımların atılması lazım. İşsizlik rakamlarında ise gerçekçi bir öngörü var. Rakamlar istihdamı arttırıcı politikalar nedeniyle bu kadar iyi. IMF anlaşması hakkında olumlu sinyaller konusunda artık gelecek olan paranın o kadar da gerekli olmadığını düşünüyoruz. Komşu ülkelerden para akışı var. Özelleştirmede de başarılı olunursa sorun kalmaz.