Karakutu açıldı kimse ders almadı

Küresel ekonomik krizin mağdurları yavaş yavaş olanları anlamaya başladı. Ekonomiye yön verenler bir yıldır süren toplantılar sonucu çeşitli önlem paketleri açıkladı Uzmanlar krizin kaynağı olan bankacılık sektörünün hâlâ kendini düzeltmediği, uluslararası devlerin CEO'ların da hâlâ şımarıklıklarına devam ettiği görüşünde

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 18.09.2009 ABONE OL
Lehman Brothers'ın enkazı henüz çıkarılamadı ama dünya 'karakutuyu' açtı ve olan biteni anlamaya çalışıyor. Şu ana kadar bir çok ünlü ekonomist, Merkez Bankası Başkanı ve IMF gibi kuruluşların tepe yöneticileri çeşitli çözüm önerileri ortaya attı. Geçmişte yapılanlardan ders çıkarıldı mı, çıkarılmadı mı? Bu sorunun cevabını krizden çıkışın hızı gösterecek. The Institute for Public Policy Research (IPPR) adlı think-tank kuruluşu krizden henüz ders alınmadığı kanaatinde. ABD Başkanı Barack Obama da bir konuşmasında bankacıların aynı vurdumduymazlığa devam ettiğini belirterek bu tezi desteklemişti aslında. İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise bankacılık sektörüne yüklenerek henüz 'bitmemiş bir hesapları' olduğunu vurgulamıştı.

ÇİN DE DEVREYE GİRMELİ
Dünyayı yeni ve acil bir eylem planının beklediğini düşünenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Aynı zamanda uluslararası hareket edilmesinin gerektiği de bu krizden çıkarılan dersler arasında. Çin ve Hindistan'ın IMF gibi uluslararası ekonominin temel organlarında yer almasının gerekliliği de ortaya çıktı. Bankacılığın artık tüm dünya ekonomilerinin üzerinde mutabakata vardığı bir denetleme mekanizması içinde olması da geç ama öğrenilen bir ders oldu.

İŞSİZLİK HÂLÂ SORUN
Küresel krizin en popüler insanı haline gelen ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, sanılanın aksine ABD ekonomisinin durgunluktan çıktığını söylüyor. Bernanke'ye göre şu anda kapanmayan bir yara var o da işsizlik. Krizin yatırımcılar için önümüzdeki dönemde daha da iyi fırsatlar yaratacağını düşünenlerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Eğer bu düşünce hayata geçerse işsizliğin orta vadede bir sorun olmaktan çıkacağı öngörülüyor.

KULAĞA KÜPE OLACAK 7 DERS
1 Para nerede? Amerikalılar paranın nerede olduğunu zor yoldan yani ponzi oyunundan öğrendi.

2 Yeni yatırım araçları sizi kurtarmaz. Karmaşık yatırım araçlarından az riskle çok gelir elde edilemez.

3 Kayıplar konusunda uyaranları ilahlaştırmayın. Bozuk bir saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.

4 Kısa vadeli vahşi değişimler piyasaların 'yeni normali'. Artık tehlikeli dönüşlere alışık olmak lazım.

5 Nakit hiçbir zaman fasa fiso değildir. Yıllık tek haneli getiri önemsenmeyebilir. Ama artık boğa piyasası bitti.

6 Geçmişe göre daha büyük şanslar var. Nakit temelli yatırımlar da bonolar ve hisseler gibi popüler artık.

7 Sıkı sıkıya sarılmış bir dünyada yaşıyoruz. Uluslararası şirket hisseleri de birbiriyle oldukça sıkı fıkı.