'Program cesaret verici ama yine de ek önlem gerekli'

IMF Türkiye Masası Şefi Rachel van Elkan, harcamaların kontrol altına alınmasını istedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 18.09.2009 ABONE OL
BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan'ın çarşamba günü açıkladığı, Türkiye ekonomisinin üç yıllık yol haritasının çizildiği Orta Vadeli Program'a tepkiler sürüyor. IMF Türkiye Masası Şefi Rachel van Elkan, orta vadeli programı cesaret verici olarak niteledi. Ancak harcama baskılarını kontrol altına alacak politikalar ve yapısal reformların yapılması gerektiği belirtildi. IMF'nin internet sitesindeki açıklamada "Türk yetkilileriyle diyaloğumuzun devamını bekliyoruz'' denildi.

HÜKÜMET SEÇİM İSTEYECEK
CHP
Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın orta vadeli ekonomi programının 'gerçekçi' olmadığını söyledi. Baykal, "3 yıl için ortaya konulan hedeflerin gerçekleşmesi de çok zor görünüyor" dedi. Dün parlamentoda Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ve Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi ile birlikte basın toplantısı düzenleyen CHPGrup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, orta vadeli programla halkın fatura ödemeye, devam edeceğini kaydetti. İşsizliğin artmaya devam edeceğini savunan- Kılıçdaroğlu hükümetin bu tablodan kısa sürede kurtulmak için seçime gitmek isteyeceğini ileri sürdü. Hamzaçebi de "Programın gövdesi var, ayakları yok. Program istihdam yaratmayacak bir program" değerlendirmesinde bulundu.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMAKTAN UZAK KALDI
TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başekonomisti Ümit İzmen, Orta Vadeli Program'ın belirsizliği azaltmakla birlikte beklentileri karşılamaktan uzak kaldığını savundu. OVP'nin ekonomik büyüklüklerinin genel hatları ile gerçekçi olduğunun görüldüğünü vurgulayan İzmen mali kuralın hazırlıklarının 2010 yılında tamamlanacak olmasının, bütçe disiplininin ancak 2011 sonrasında tesis edileceğini düşündürdüğünü kaydetti.

PROGRAMLA BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI
MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİ- AD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, OVP'nin Türkiye'nin krizden çıkış sürecinde neyi nasıl yapacağına yönelik iç ve dış piyasalardaki belirsizliği ortadan kaldırdığını söyledi. 2009 hedeflerinin gerçekçi şekilde revize edilmesinin piyasalardaki güven açısından önemli olduğunu kaydeden Vardan, "3 yıllık bir mimarinin oluşturulması, bozulan yapının düzeltilmesi yönününde olumlu bir adım" dedi.