Türkiye'yi modern dünyaya açılan kapı olarak görüyoruz

Kuzey Irak halkı için Türkiye'nin modern dünyaya açılan bir kapı olduğunu belirten Salih "Herkes Türkçe öğreniyor, İstanbul'a gitme hayali kuruyor" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 18.09.2009 ABONE OL
Irak'ta 2003 sonrasında devleti kuran ve anayasa danışmanlığı yapan Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti Başbakan Danışmanı Dr. Khaled Salih dün işadamlarına bir konferans verdi. Önceki akşam da gazeteciler ile bir araya gelen Salih, Kuzey Irak halkının Türkiye'yi modern dünyaya açılan bir kapı olarak gördügünü belirterek, "Benim çocukluğumda herkes ikinci dil olarak İngilizce öğrenirdi. Ama bugünlerde herkes TV yayınlarının da etkisi ile ikinci dil olarak Türkçe öğreniyor. Herkes İstanbul'a ve Ankara'ya gelmeyi hayal ediyor. Türkiye'deki plajlarda tatil yapmak istiyor" diye konuştu. Kuzey Irak'taki sosyal hayata Türkiye'nin etkisinin çok büyük olduğunu belirten Salih, Türkiye'deki Kürt açılımı sürecini de çok yakından takip ettiklerini kaydetti. Salih sözlerini şöyle sürdürdü: "Her ne kadar bizim içişlerimize başkalarının karışmasını istemiyorsak, biz de Türkiye'nin içişlerine karışmamalıyız. Bu nedenle bu konuda çok yorum yapmak istemiyorum. Ama bölgede barışçıl bir ortamın gelişiyor olması bizleri de olumlu etikleyecektir. Bölgede yatırım ortamı da iyileşecektir. İnsani olarak bu açılımı destekliyoruz."

AB BENZERİ OLUŞUM

Kuzey Irak'ın ekonomik olarak birçok fırsat sunduğunun da altını çizen Salih, "Bence bölgede Avrupa Birliği (AB) benzeri bir oluşum kurulabilir. Avrupa Birliği de büyük kavgaların ardından ticari işbirlikleri ile biraraya geldi. Daha sonra bu pozitif etkiyi gören diğer ülkeler onlara katıldı. AB benzeri bir oluşumun hayata geçirilmesinde Türkiye son derece önemli bir rol oynayabilir. Çünkü bölgedeki en istikrarlı ülke Türkiye" diye konuştu. Kuzey Irak'taki petrol ve gaz yatırımları ile ilgili soruları da yanıtlayan Salih, "Bugüne kadar16 ülkeden 36 farklı firma ile 30 kontrat imzaladık. Ve bunların tamamını 1.5 yıl gibi kısa bir süre içinde yaptık. Bu son derece hızlı oldu. Irak Merkezi Hükümeti ile aramızda müteahhit firmalara nasıl ödeme yapılacağı konusundaki sorunlar halen devam ediyor ama bu konunun yakın dönemde çözüleceğini tahmin ediyorum" dedi.

'500 Türk firması faaliyet gösteriyor'
TÜRKİYE'NİN Kürt açılımını tartıştığı günlerde Dr. Khaled Salih, bölgedeki yatırımcılar arasında 500 Türk şirketi bulunduğunu söyledi. Bu yıl Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti tarafından 16 milyar dolarlık 145 projenin onaylandığını belirten Salih, Türkiye'nin bölgeye daha çok yatırım yapmasını beklediklerini ifade ederek, altyapı, inşaat, ithalat/ihracat, finans yatırımları, servis sektörü gibi birçok alanda potansiyel bulunduğunu dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU