IMF'ye 'Hadi bakalım bu işi uzatmayın' diyeceğiz

Türkiye'nin artık gündem belirleyen bir ülke olduğunu belirten Başbakan Tayyip Erdoğan IMF heyetine bu gelişinde "Hadi bakalım daha uzatmayın bu işi" diyeceklerini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 19.09.2009 ABONE OL
İstanbul'da partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) olmadan da krizin aşılabileceğini gösterdiğini söyledi. "Türkiye güçlü bir ekonomi olduğunu artık teyid etti. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var" diyen Erdoğan, IMF heyetini bu gelişinde "Hadi bakalım daha uzatmayın bu işi" diyeceklerini söyledi.

GİB'İ REFORME EDECEĞİZ
"Biz IMF'ye hiçbir zaman siyaset üzerinde müdahale yaptırmadık" diyen Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Ekonomik tavsiyeler varsa müzakere edelim, ama siyasi idareye müdahale istemeyiz dedik, bunu yaptırmadık. Belediye paylarının kaldırılmasını istediler, kaldırmadık. Gelir idaresini özerkleştirin dediler kusura bakmayın dedik. Biz kendi içimizde reforme edeceğiz dedik."

ÖZERK KURUM FAYDALI DEĞİL
Özerk kurumların beklendiği gibi çok faydalı olmadığını savunan Erdoğan "Enflasyonun faturasını kim ödüyor. biz ödüyoruz. İyi çıkınca kim topluyor Merkez Bankası. Böyle bir anlayış olur mu? Bedelini biz ödeyeceksek bize bağlanacak. Taşın altına elini sokan kimse bu işi götürecek" dedi. Başbakan Erdoğan önceki gün de Orta Vadeli Program'ın IMF kaynakları hesaplanmadan hazırlandığını, Türkiye'nin kendi ayakları üzerinde durma gayreti içinde olduğunu söyleyerek "Bastonla yürüme niyetinde değiliz" demişti. Önceki gün IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısının yapılacağını İstanbul Kongre Merkezi'nun açılışını yapan Erdoğan "Kendi gücümüzle, kendi imkanımıza göre neredeyiz, nereye bakacağız? Programı buna göre yapacağız dedik ve buna göre yaptık. Ayaklarımız üzerinde durma gayretleri içerisindeyiz. Bastonla yürüme niyetinde değiliz. Ekonomimizi sağlam ayaklar üzerinde yürütelim istiyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz" şeklinde konuşmuştu.

BUGÜN NELER OLDU