Kahn: Bize ihtiyacınız yok ama her zaman hizmetinizdeyiz

IMF Başkanı Kahn, 2009'un Türkiye ekonomisi için zorlu geçtiğini ancak 2010'da hızlı iyileşme beklediğini söyledi. Türk ekonomisinin şu anda IMF'nin yardımına ihtiyacı olmadığını düşünen IMF Başkanı "Yine de Türk hükümetinin hizmetinde olmayı sürdüreceğiz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 20.09.2009 ABONE OL
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF'nin, şu anda Türk ekonomisinin yardıma ihtiyacı olduğu yönünde bir işaretin bulunmadığını belirtti ve ekledi "Ancak tabii ki Türk hükümetinin hizmetinde olmayı sürdüreceğiz ve diğer tüm IMF üyesi ülkelerle olduğu gibi Türk hükümetiyle de görüşmeye devam edeceğiz." 2009'un Türk ekonomisi için zorlu bir yıl olduğunu belirten IMF Başkanına göre Türkiye'yi 2010'da hızlı bir iyileşme bekliyor. Türkiye ekonomisine ilişkin ABD'de gazetecilere önemli değerlendirmelerde bulunan Strauss-Kahn, Türkiye'nin de bütün gelişmekte olan ülkeler gibi küresel krizden etkilendiğine dikkati çekti. Türkiye'nin mali krizden uğradığı etkinin dolaylı yoldan olduğuna işaret eden Strauss-Kahn, mali ve ekonomik krizin küresel yavaşlamaya yol açtığını ve bu yavaşlamanın da dünyadaki diğer tüm ekonomilerde olduğu gibi Türkiye'ye de etkisinin görüldüğünü ifade etti. Kahn "2009, Türk ekonomisi için zor bir yıl ama 2010'da hızlı bir iyileşme öngörüyoruz. Küresel ekonomide iyileşme sağlandığında, buna paralel olarak Türkiye'de de hızla iyileşme görülecek'' dedi. G- 20'nin bir üyesi olarak Türkiye'nin, dünyadaki en büyük ekonomilerden biri olduğunu söyleyen IMF Başkanı "Türkiye'nin gelişen bir ekonomi olduğu aşikâr ama hızlı biçimde gelişmiş ve güçlü ekonomi olacak. Tabii ki bunun için atılması gereken adımlar var ve ben hükümetin bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiğini düşünüyorum. Türk ekonomisinin geleceğine güvenim tam'' dedi.

'KENDİNİ YETERLİ GÖRÜYORSA...'
Strauss-Kahn, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın IMF ile anlaşmanın şart olmadığı yönündeki sözlerine ilişkin yorumunun sorulması üzerine, IMF'nin, yardımına ihtiyaç duyan ülkelere yardım etmekle görevli bir kuruluş olduğuna dikkati çekti. Bir ülke, bir sorunla başa çıkmada kendisini yeterli düzeyde görürse bunun kendileri için sakıncasının olmadığını kaydeden Kahn, şunları söyledi:

BÜTÇENİN İYİ GİTTİĞİNİ ÖĞRENDİM
"Hükümetle görüşmelerimiz sürüyor. Bütçenin iyi yönde seyrettiğini öğrendim. Olup bitenlere ilişkin değerlendirmemiz, hükümetin değerlendirmesiyle çok yakın. Tabii ki ufak tefek farklılıklar olabilir, bu her ülkeyle oluyor. Dolayısıyla herhangi bir sorunun çözümü için hükümetle çalışmayı sürdüreceğiz. Eğer Türkiye bir gün IMF'nin yardımına ihtiyaç duyarsa bu yardımı sağlamaktan mutluluk duyarız'' diye konuştu. IMF Başkanı, Türk hükümetiyle 2010'a ilişkin öngörülerde de büyük ölçüde görüş birliği içinde olduklarını söyledi. Türkiye ile IMF arasında, İstanbul'daki toplantılar sırasında bir anlaşmaya varılması olasılığına dair soru üzerine de Kahn, İstanbul'un IMF'nin bir toplantısına evsahipliği yapacağını, ancak bunun IMF ile Türkiye arasında özel bir ilişki türü yaratmadığını kaydetti ve "IMF Türkiye görüşmesi, İstanbul'da diğer herhangi bir ülkeyle yapacağı görüşmeden farklı değil" dedi.

'KRİZİN BİR BEDELİ VAR'
IMF Başkanı "kriz karşısında ödenmesi gereken bir bedel olduğunu'', hiçbir ülkenin bir bedel ödemeden krizden yakasını sıyıramayacağını ifade ederek, küresel bir dünyada yaşadıklarına dikkati çekerek, krizin yerel çözümlerle atlatılamayacağını, küresel sorunlara karşı küresel çözümler üretmek gerektiğini vurguladı. Ülkelerin çok büyük bir çoğunluğunun, dünyanın geri kalanında neler olduğuna bakmayıp yerel çözümler üretme peşine düşmemesi ve küresel koordinasyon içinde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kahn, "Herkes artık sorunlarını sadece sınırlarını kapatarak ve sorunu kendi içine hapsederek değil, küresel ekonominin bir parçası olarak çözebileceğini anladı'' dedi. Strauss-Kahn, ileride ne tür krizlerle karşı karşıya kalınabileceğini öngörebilmek için 'erken uyarı egzersizi' üzerinde çalıştıklarını da kaydederek, olası bir krizden kaçınabilmek için koordinasyon içinde olmanın gerekliliğini dile getirdi. "Erken uyarı egzersizinin'', IMF'nin gelişmiş ülkeleri de takip etmesi anlamına geldiğini kaydeden Kahn, Fon'un sadece dar gelirli ülkeleri izlediğine dair geçmişte 'pek de adil olmayan' eleştirilerle karşılaştıklarını anlatarak, "Ancak, yine de kriz gösterdi ki, kaynaklarımızı, gelişmiş ülkelerde neler olduğuna dair yeteri kadar harcamamışız. Bu da bize bir ders oldu'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU