Latife Hanım'ın yeğeni 'Yumurta Mehmet' aşçı ihraç ediyor

Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın yeğeni ve Süreyya Paşa'nın torunu olan Mehmet Aksel'in kurduğu Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi, binlerce dolar maaş alan aşçı yetiştiriyor

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Son yıllarda New York, Londra, Paris, Barselona gibi dünyanın en ünlü şehirlerdeki en ünlü restoranlarda artık Türk aşçıları görüyoruz. Uluslararası yemek yarışmalarında ödülleri kimseye kaptırmayan genç Türk aşçıları başarılarını dünyaya kabul ettirdi. Aşçılarımızın bu başarısı aşçılık mesleğine ilgiyi artırdı. Bir de aşçıların artık çok iyi paralar kazandığının anlaşılmasıyla gençlerin gözündeki "en iyi meslekler" listesinde aşçılık üst sıralara taşındı. Eskisi gibi usta-çırak ilişkisiyle iyi aşçı olunamayacağının farkında olanlar doğal olarak bu işin eğitimini almak istiyor. Şu anda 2 milyon 200 bin kişi yiyecek içecek ve servis ya da bu sektör ile bağlantılı iş kollarında sertifikasız çalışıyor. Bu isteklere cevap vermek için özel üniversiteler gastronomi ve aşçılık bölümleri açtılar. Yeditepe İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Beykent Üniversitesi ve Okan Üniversitesi aşçı yetiştirmeye soyunmuş durumda. Üniversitelerin girişimlerinin yanı sıra özel aşçılık akademileri kuruldu.

SÜREYYA PAŞA'NIN TORUNU

Bugün size işte bu akademiler arasında öne çıkan Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ve onun kurucusu Mehmet Aksel'den söz edeceğim. Mehmet Aksel ile konuşmaya başlamadan önce biraz kendisini tanımak istedim. Meğer Mehmet Aksel, Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın yeğeniymiş ve meşhur Süreyya Paşa'nın da torunu... Aksel, soyağacından sonra çok iyi bir binici olduğunu söylüyor. Hatta Türkiye ve Balkan şampiyonlukları bile varmış. Binicilik dünyasında da bir lakabı varmış; "Yumurta Mehmet." Çünkü atın üzerinde yumurta gibi duruyormuş ve bu yüzden binici arkadaşları ona bu adı takmış.

10 BİN DOLAR MAAŞ+EV+ARABA!

Gelelim asıl konumuza; Aksel, MSA'yı 2004'te kurmuş. MSA şimdi yeni taşındığı Maslak'ta 2 milyon euronun üzerinde bir yatırımla yapılan yeni binasında hizmet veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile eğitim veren MSA, mesleki eğitim konusunda dünya otoritesi olan ve 100'den fazla ülkede 2 binden fazla merkezi bulunan İngiltere merkezli City&Guilds'ın profesyonel aşçılık ve pasta-ekmekçilik eğitimini veren Türkiye'deki ilk ve tek kurum olma özelliğini taşıyor. MSA'dan mezun olanlar City&Guilds'in onayladığı diploma alıyor ve bu diploma da dünyasının her yerinde geçiyor. MSA, City&Guilds'tan sonra Instutute of Hospitality tarafından akredite edilip EuroPass sistemi içine dahil olmuş. MSA'dan şimdiye kadar 2 binin üzerinde aşçı yetişmiş ve bunların 90'ı şu anda iyi şartlarda aşçılık yapıyormuş.