Özdemir, şehir efsanelerini yatırıma dönüştürecek

Turizmci Timur Özdemir, eski yapılara yatırım yaparak şehir efsanelerini canlandıracak. Sümerbank binasını sanat, Kibrithane'yi spa ve Asos'ta köy konseptinde otel yapacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 20.09.2009 ABONE OL
2006 yılında tekstil sektörünü bıraktıktan sonra turizme adım atan Timur Özdemir, yatırımlarıyla şehir efsanelerine hayat kazandırmayı planlıyor.Beyoğlu'nun ilk HIP oteli Lush'ı 2007'de açan Özdemir, Karaköy'deki eski Sümerbank binası ve Florya'daki Kibrithaneyi de satın alarak bu yapıları otele dönüştürecek. 1880 yılında inşa edildiği tahmin edilen önce İtibar'-ı Umum Bankası, sonra da Deutsche Bank tarafından kullanılan en son ise Sümerbank'ın kullandığı Karaköy'deki eski Sümerbank binasına yeniden hayat kazandıracak. Daha sonra ise 1895'te Fransızlar tarafından yapılan Kibrithaneyie hayat katacak. Ardından Asos'ta Behramkale geleneğinden hareketle eski bir köy meydanın andıran bir yatırıma da orta vadede başlayacak olan Özdemir şimdilerde ise Sultanahmet, Baltalimanı gibi yerlerde hikayesi olan eski yapıları işletmek için kolları sıvadı. Özdemir, Simurg Turizm adıyla geçtiğimiz yıllarda aldığı yapıları renove etme projesi krize takılmıytı. Özdemir, "Kriz olmasa projeleri bitirmiştim' diyor. Özdemir ilk olarak şimdi sanat galerisi olarak kullanılan Sümerbank binasını, içindeki eski kasa daireleri ve tünellerini koruyarak sanat oteli yapacak. Simurg Turizm'in 8 milyon dolara aldığı otel 3 milyor dolara renove edilerek 36 odasıyla Lush markasıyla işletilecek.

DEMİR ANAHTAR

Binada bir yandan renovasyon yapılırken diğer yandan da galeri olarak kullanılmaya devam edilecek. Renovasyonda mimar Elif Özdemir ve Fahrettin Aykut ile çalışılacak. Renovasyon sırasında binanın orijinal yapısına sadık kalınacak. Özdemir, bu nedenle binada tek bir örnek olarak kalan dökme demir kapı kollarını da ürettiriyor. Binanın dışında bulunan eski denir anahtarların ise korunarak otel için sadece dekoratif değil fonksiyonel olarak kullanılması planlanıyor. Özdemir Karaköy bölgesinde başka otel olmaması nedeniyle yatırımın bölgenin turizmine de canlılık getireceğini söyledi.