Pfanner Türkiye'den vazgeçmedi yeni partner'la yola devam dedi

Türkiye pazarında çalıştığı ithalat firması finansal zora girince pazara ara veren Avusturyalı meyve suyu firması Pfanner, 1 milyon euro zarara rağmen yeniden pazara girdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 20.09.2009 ABONE OL
Dünya genelinde 150 yıldır faaliyet gösteren Avusturyalı meyve suyu firması Pfanner, ilk distribütör firması İstanbul Danışmanlık finansal sıkıntıya girince Türkiye pazarına ara vermek zorunda kalmıştı. Insiderinvest firmasıyla yeni bir anlaşma yaparak kaldığı yerden devam etme kararı alan firmanın 1 milyon euro maddi zarar ettiğini dile getiren Insiderinvest Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Altuntaş, firmanın ettiği zarardan sonra ürün çeşitlerini kısıtladığını ve sadece 1 ve 2 litrelik paketlerle rafta satış yapmaya başladıklarını söyledi. "2/5'lik ambalajları şimdilik portföyden çıkardık. Yerel firmaların fiyatlarıyla rekabet edemedik. Ancak 2010'da girmeyi planladığımız Horeka (Hotel-restorankafe) kanalında 2/5'lik paketlerimizle olacağız" dedi.

TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPACAĞIZ

Yüzde 100 meyve sularına alınan yüzde 58'lik vergiden dolayı ağırlıklı olarak meyve nektarı ve meyveli içecek kategorisinde ürünleri satışa sunduklarını ifade eden Altuntaş, 15-16 milyon litreye kadar ithal ürünlerle Türkiye'de devam edeceklerini, 5 yıl içinde de Türkiye'ye fabrika yatırımı yapmayı planladıklarını dile getirdi. Daha önceki distribütörün yapmış olduğu "iki fabrika açacağız" açıklamalarının merkezden tekzip edildiğini dile getiren Altuntaş, "Firmanın daha önce hiç böyle bir planı olmamıştı. O zamanki distribütörün açıklamaları böyle bir algı yarattı. Firma ancak 5 yıllık planları içine yatırımı almış durumda" diye konuştu.