Piyasa "sıkıca" gözetlenecek

Pazar 20.09.2009 10:58
Güncelleme: Pazar 20.09.2009 11:04
ABONE OL
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hem tüketiciyi hem de rekabeti korumak için yoğunlaştırılmış bir piyasa gözetim ve denetim çalışması başlattı.

Birinci aşaması Ağustos ayında 10 günlük bir dönemde gerçekleştirilen, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Konya ve Adana'da eş zamanlı olarak yürütülen çalışmalarda 807 firma denetlendi. İncelenen 68 bin 252 üründen bin 494'ünün ''aykırı ürün'' olduğu tespit edildi.

Denetimlerin ikinci aşaması bayramdan sonra 3-4 aylık bir periyotta yapılacak. 2010 yılında ise uzun vadeli bir plan çerçevesinde aşamalı piyasa gözetim ve denetim faaliyeti yürütülecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün son zamanlarda hem tüketicilerden hem de birçok sanayi ve ticaret odasından piyasada yerli ve ithal standart dışı ürünlerin dolaştığı yönünde şikayet aldıklarını söyledi.

Bu ürünlerin hem ülkede rekabet gücünü azalttığını hem de tüketicileri mağdur ettiğini vurgulayan Ergün, Türk sanayicisinin rekabete son derece açık olduğunu, ancak kaliteli üretim yaptıkları için sadece kaliteli ürünlerle rekabet edebileceklerini dile getirdi.

Söz konusu şikayetler nedeniyle sıkı bir piyasa gözetim ve denetim çalışması başlattıklarını belirten Bakan Ergün, Ağustos ayı içinde kısa vadeli bir plan çerçevesinde yaptıkları bu denetimlerin sonucunda özellikle Uzakdoğudan gelen standart dışı ve kalitesiz pek çok ürünün piyasada serbestçe dolaştığını, bunların başında da klimalar, saç kurutma makineleri, bazı küçük iş makineleri, kaynak makineleri, el aletlerinin bulunduğunu söyledi.

Bu tespit doğrultusunda ithalatçı firmaların uyarıldığını ve bir kısım ürünlerin laboratuvarlara gönderildiğini anlatan Ergün, şöyle devam etti:

''Bu ürünlerin sağlık yönünden de zararlı oldukları tespit edilirse hem bunları ithal eden hem de satan firmalara karşı ciddi yaptırımlar getirilecek. Bu ürünler gerekirse piyasadan toplatılacak. Yani Türkiye'de piyasaları kalitesiz, standart dışı ürünlere karşı başıboş bırakmayacağız. Hem ithalatçılarımızı hem bu ürünleri içerde satan firmaları hem de yerli imalatçıları kalitesiz ürünler konusunda sıkı bir denetimin başladığı konusunda uyarmak istiyorum. Bundan sonra isteyen istediği gibi cirit atamayacak piyasalarımızda. Çok sıkı bir denetim mekanizmasını başlatmış bulunuyoruz.''

İkinci aşamanın bayramdan sonraki 3-4 aylık dönemde yapılacağını ifade eden Bakan Ergün, ''ikinci aşamada daha yoğunlaştırılmış ve sıkılaştırılmış bir denetim çalışmasıyla piyasayı serbestçe dolaşılan bir alan olmaktan çıkartmış olacağız'' diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı, bazı saç kurutma makinelerinin tüketicilerin saçlarını yaktığını, tekstil ürünlerinde bir takım zararlı boyaların kullanıldığını ve bazı kırtasiye ürünlerinde sağlığa zararlı unsurlar tespit ettiklerini de kaydetti.

''İNSANLAR SADECE (BİR GÖZLEM YAPILACAK) DİYE ALGILAMASINLAR''

Bakan Ergün, bu firmalara ne gibi yaptırımlar uygulanabileceği konusunda da şunları söyledi:

''Maalesef bu ürünlerin bir kısmı AB üzerinden, Gümrük Birliği anlaşmasının verdiği avantajlarla giriyor. Avrupa ülkeleri transit mallarda (nasıl olsa bu Türkiye'ye gidiyor) diye kendi gümrüklerinde gerekli denetimi yapmıyorlar. O nedenle piyasa gözetim ve denetimini içerde yoğunlaştırıyoruz.

Tespit ettiğimiz ürünlerin ve firmaların listesini hem gümrüğe hem dış ticarete bildiriyoruz. O firma başka mallar da ithal ediyor olabilir ama eğer o firmalardan bu standart dışı kalitesiz ürünler ve halk sağlığına aykırı ürünler giriyorsa hemen hemen bütün malları gümrüklerde denetime tabi mallar haline gelebilir. Bu riski herhalde göğüsleyemezler.

Ayrıca ağır maddi yaptırımlar var. Milyonlarca liraya varan cezalarla karşı karşıya kalabilirler ve bu ürünlerin tamamı piyasadan toplatılır. Bunları toptancı ve perakendeci sıfatıyla alanlar, ona para yatıranlar da bu malların toplanmasıyla ciddi bir zarara uğramış olurlar. O nedenle piyasa denetim ve gözetimini sadece (bir gözlem yapılacak) diye algılamasın insanlar. Arkasından çok ağır yaptırımların da gelebileceğini görmeleri lazım.''