AB'ye uymak için yola perde çekip gürültü haritası çıkaracağız

Pazartesi 21.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, fazla gürültü üreten kara, hava ve demiryollarının etrafına üç metre yüksekliğinde ses perdeleri konulacağını ya da sesi emen asfalt döküleceğini açıkladı. Eroğlu, AB ile müzakerelerde çevre faslını bu yıl sonuna kadar açmayı planlayan Türkiye'nin yapacakları hakkında şu bilgileri verdi:
7 YILDA TEMİZ HAVA: Türkiye'deki hava kirlilik oranları şu anda AB üyesi ülkelerin iki katı. 2014'e kadar bu oran yarıya indirilecek.
DOĞALGAZ ÖZENDİRİLECEK: Isınmada doğalgaz özendirilecek. Kaliteli fuel-oil kullanılması sağlanacak. Binalarda kullanılan kalorifer kazanları daha az enerji tüketen yenileri ile değiştirilecek. İthal kömür tüketimi konutlarda yaygınlaştırılacak. Yaygın kullanılan linyitin ise sadece santraller ile sanayide kullanılması sağlanacak.
HAVAALANLARI VE DEMİRYOLLARINA GÜRÜLTÜ PERDESİ: Şehirlerde demiryolu, karayolu ve havayolu gürültü haritaları çıkartılacak. Ayrıca şehirlerin de gürültü haritası yapılacak. Limitlerin üstünde gürültü üreten karayolları, havaalanı ya da demiryollarının etrafına üç metre daha yüksek gürültü perdeleri konulacak.
SES GEÇİRMEYEN ASFALT: Gürültüyü emen ve daha az ses yayılmasını yağlayacak asfaltlar
yapılacak. Fabrikalarda ses izolasyonu sağlanacak.

https://www.sabah.com.tr