Hesapsız kulüp baronlarına Platini'den kırmızı kart yolda

UEFA Başkanı Platini, ceplerinden yüzmilyonlarca dolar harcayan kulüp patronlarına kırmızı kart göstermeye hazırlanıyor. 2012'ye kadar bütçesini düzeltmeyen kulüpler turnuvalardan atılacak. Bizim patronlara duyurulur!

Pazartesi 21.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009
ABONE OL
Avrupa futbolunun patronu UEFA Başkanı Michel Platini'nin zengin kulüp başkanlarını kulüp bütçeleri ile sıkıştırdı. Artık Chelseali Roman Abromoviç, Milanlı Silvio Berlusconi veya Manchester City'nin sahibi Şeyh bin Zayed cebinden milyonlarca dolar harcayıp kulüp kasalarına aktaramayacak. Eğer patronlar gelir gider dengesini oturtamazsa turnuvalardan bile atılacak düzenlemelerle karşı karşıya kalacak. Platini'nin hafta içinde kabul edilen 'mali fair play' kuralları 2012'ye kadar kulüplerin kendilerine çekidüzen vermesini zorunlu kılıyor. Kulüplerin sürekli borçlu olduklarını ve kazandıklarından çok harcama yaptıklarını söyleyen Platini, açıklamayı yaptığı gün bu kısırdöngüyü zengin patronlara bağladı. Örneğin Ronaldo ve Kaka'ya 160 milyon euro harcayan Real Madrid'in 2007-2008 sezonunda 563 milyon euro borcu vardı. Son transferlerle bu borcun 900 milyon euro'ya çıktığı tahmin e d i l i y o r . Abramoviç'in kulübü Chelsea ise Haziran'da 65.7 milyon euroluk bir zarar açıkladı. Gelirleri de çok yüksek olmasına karşın kuralların devreye girmesiyle futbolun devlerinin bile sıkıntıya girebileceği belirtiliyor. Türklerin de borcu kabarık. Fenerbahçe'nin Haziran 2009 itibariyle borcu 180 milyon lira. Galatasaray da Fenerbahçe ile benzer rakamlara sahip. Trabzon'un açıklanan borcu ise 80 milyon lira... Kulüpten 61 milyon lira alacağı olduğunu söyleyen Yıldırım Demirören'in yönetimindeki Beşiktaş'ın transfer öncesi borcu 141 milyon lira. Bunlara 8 milyon euroluk Tabata, 4.5 milyon euroluk Nihat ve Ferrari ile 5.5 milyon euroluk İsmail Köybaşı dahil olmadığını hatırlatalım. Avrupa'da borçlu kulüplerinin oranının yüzde 50'yi aştığını belirten Platini, "Kulüpleri öldürmek istemiyoruz. Büyük kulüpleri önemli turnuvalardan çıkarmak istemiyoruz" diyerek patronları üstü kapalı tehdit etti. Patronları kulüplere kürekle para aktarmakla suçlayan Platini, "Kurallar hakkında soru soruyorlar çünkü kendilerini şekillendiremiyorlar. Ne kadar çok
para koyarsanız o kadar karsız bir şekilde satarsınız" dedi.

İŞTE MALİ FAİR PLAY' KURALLARI

Kulüpler transfere 100 milyonlarca euro para ayıramayacak. Harcadıkları para kazandıklarını geçemeyecek.
Bir kulüp bankadan kredi alarak transfer yapabiliyor ve ödemesini aksatmıyorsa problem yok. Ancak başkan ya da kulübü destekleyen birinden gelecek olan para ile transfer yasaklanacak.
Bağımsız bir kurul oluşturularak denetleme yapılacak. Mali disiplin komitesinin alacağı karar doğrultusunda ya ceza verilecek ya da Şampiyonlar Ligi'nden diskalifiye edilecek.