TEMA ve TURMEPA gelecek erimesin diye kafa kafaya verdi

"Geleceğimiz Erimesin" diyerek yola çıkan TEMA ve TURMEPA küresel ısınma eğitimlerine başladı. Hedef 2011'e kadar 810 bin kişiye ulaşmak

Pazar 21.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Küresel Isınma ve İklim değişikliği konusundaki çalışmalar Türkiye'de de artışa geçti. Sera etkisi yaratan gazların hızlı artışından kaynaklanan bu tarihi değişim konusunda farkındalık yaratmak için birçok çevreci kuruluş da devreye girmiş durumda. TEMA ve TURMEPA da bu kurumların başında geliyor. 15 Eylül'den itibaren "Küresel Isınma ve İklim Değişikliği" ile ilgili toplumu bilinçlendirme amaçlı "Geleceğimiz Erimesin" kampanyası bu iki büyük sivil toplum kuruluşunu bir araya getirdi.

13 İLDE EĞİTİM

Geçtiğimiz yıl toplanan bağışlarla yapılan mobil eğitim araçları olan; güneş panelleriyle çalışan TEMA eğitim TIR'ı İstanbul'dan ve rüzgâr türbinleri ile çalışan TURMEPA'nın teknesi Göcek'ten yola çıkarak ilk aşamada 13 ilde ve 2011 sonunda 810 bin kişiye eğitim vererek toplumun her kesimine ulaşmayı planlıyor. Eğitimlerin temelinde, fosil yakıt kullanımı ve arazi kullanımındaki değişikliklerden kaynaklanan sera gazlarının artışı olacak. Bunun dışında çölleşme, biyolojik çeşitliliğin azalması, çarpık kentleşme ve hızlı sanayileşme gibi faktörler de iklim değişimini tetikleyenler arasında. Alternatif enerji kaynaklarının kullanımında avantajlı bir konuma sahip olan Türkiye'nin de bu konuda yapacağı birçok şey var. Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli yıllık 380 milyar kWh olarak hesaplanıyor.