Türkiye 'havadan' para kazanacak

Pazartesi 21.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009 19:14
ABONE OL
Türkiye, harekete geçirilebilir rüzgar enerjisini kullanabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, memleketi Kayseri'de Hacılar ilçesinde bayramlaşma törenine katıldı.

Türkiye'nin 13 bin megavatlık harekete geçirilebilir rüzgar enerjisi olduğunu kaydeden Bakan Yıldız, 3- 4 yıl içerisinde bu enerjinin kullanılmaya başlanacağını söyledi. Türkiye'nin bu sayede havadan para kazanacağını belirten Bakan Yıldız, mevcut tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarını ülkeye kazandırabilmek için bakanlık nezdinde çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Rüzgar, su ve maden kaynaklarını makul şartlarda özel sektörle paylaşarak Türkiye'nin yararına kullanmaya açacaklarını aktaran Yıldız, bu kaynaklar içerisinde en fazla rüzgar enerjisi üzerinde durduklarını söyledi. Türkiye'de yaklaşık 13 bin megavatlık harekete geçirilebilir halde rüzgar enerjisi bulunduğunu bildiren Yıldız, bu kaynağın harekete geçirilmesi halinde ülkenin enerji alanında önemli kazanımlara sahip olacağını vurguladı.

Nükleer enerji konusunda değinen Bakan Yıldız, bu konuda Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü, teminat mektubunun son haftasına girildiğini hatırlattı. Karşılıklı Rusya Federasyonu yetkilileriyle beraber incelemelerin devam ettiğini aktaran Yıldız, "Mutabık kaldığımız bir kısım değerlendirmeler var. Zannediyorum bir buçuk ay kadar bu değerlendirme devam eder. Bu süre içerisinde de net bir fikre ulaşmış oluruz. Bizim nükleer santraldeki kararlılığımız hiç eksilmeden devam ediyor. Bu aldığımız tekliflerden öte bir konu." diye konuştu.