Ama halkları liderleri yere vuruyor

2008'den itibaren büyük sınav veren liderlerin "kriz notları'"halkları tarafından verildi. 20 ülkede yapılan araştırmaya göre Batılı liderlerin notları yüzde 40'larda seyrederken Doğu'da notlar yüzde 80'lere çıktı

Salı 23.09.2009
ABONE OL
Gelişmiş ülkeler dünya ekonomisini yönetmeye talip olurken halkları ise ayaklarının yere basması gerektiğini söylüyor. 20 ülkede 22 bin 158 kişi üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre liderlerin performansından memnun olanların sayısı oldukça az. Özellikle krizin doğduğu Batı ülkelerinde. AB liderlerinin durumu oldukça vahim. Avrupa liderlerini başarısız bulanların oranı ortalama yüzde 76'ya kadar fırlıyor. Örneğin Fransızlar Sarkozy'den oldukça hoşnutsuz. Fransa'da halkın yüzde 73'ü Sarkozy'nin kriz reçetelerinden memnun değil. Merkel'in Almanyasında ve Gordon Brown'un İngilteresi'nde memnuniyetsizlik yüzde 62.

DOĞU'DA DESTEK FAZLA

Diğer ülke vatandaşlarının düşünceleri ise ülkeden ülkeye çok büyük değişiklikler gösteriyor. Çin halkı hükümetlerinin yaptıklarını neredeyse tam destekliyor. Kriz önlemlerine beğeni oranı yüzde 87 ile tavan yapıyor. Avustralya, Mısır, Brezilya, Kanada ve Endonezya gibi ülkelerde de hükümetlere yoğun bir destek var. Avustralya'da destek yüzde 68 iken, Mısır'da yüzde 63, Brezilya'da yüzde 59, Kanada'da yüzde 56 ve Endonezya'da yüzde 57.

DENETİM İSTENİYOR

Meksika'da ise işler pek iyi değil. Yüzde 91'lik bir memnuniyetsizlik var. Japonya'da memnuniyetsizlik oranı yüzde 82 iken, Filipinlerde yüzde 76. Yüzde 46, yani neredeyse her iki kişiden biri devletin yeni denetimler ve düzenlemeler getirmesine karşı çıkıyor. Aynı zamanda yüzde 51'lik bir oran da uluslararası ekonomide yeni denetimlere karşı. Kamu yatırımlarının gerekli olduğuna karşı yüzde 49 gibi büyük bir oranda karşı duruş olsa da Türk halkı sanayicisinin desteklenmesini istiyor. Hükümetin sanayiciye destek vermesini isteyenlerin oranı yüzde 43'e çıkıyor. Ancak bankalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bankalara kaynak ayrılmasın diyenlerin oranı yüzde 43'e kadar çıkıyor.

TÜRK HALKI DA HÜKÜMETE KIRIK NOT VERDİ
KRİZDE
liderlerin performanslarını değerlendiren Türk katılımcılar ise kendi hükümetlerini yüzde 65'lik çoğunlukla beğenmedi. Çin, Avrupa ve ABD'nin performanslarına da en düşük notu verenler yine Türkler oldu. Avrupa liderlerinin krizdeki adımlarını yüzde 76'lık gibi büyük bir oranla beğenmeyen Türk halkı dünyanın geri kalanı için de aynısını düşünüyor. Çinli liderleri başarısız bulanların oranı yüzde 72'ye çıkarken, ABD eski Başkanı George W. Bush ve halefi Barack Obama'yı hatalı davranmakla suçlayanların oranı yüzde 72. Yüzde 77'lik bir kesim de ekonomik sınırlamaların ve desteklerin de haksızca dağıtıldığı kanaatinde.