G-20 dünyayı yönetmeye talip...

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD'nin Pittsburg kentinde yarın düzenlenecek liderler zirvesine G-20 ülkelerinin birlikte bir dünya ekonomi yönetimi oluşturması önerisiyle gidecek Zirvede küresel ekonomideki dengesizliklerin giderilmesi için reform çağrısı yapılması bekleniyor. Ülkelerden Kasım ayına kadar krizden çıkış stratejilerini belirlemeleri isteniyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 23.09.2009 ABONE OL

ABD'nin eski 'çelik şehri' Pittsburgh bugünlerde hummalı bir telaş içinde. Yarın iki gün sürecek G-20 liderler zirvesinin düzenleneceği kentte hazırlıklar son aşamada. ABD, Türkiye, Hindistan, Japonya, Brezilya, Rusya, Almanya, Arjantin, Fransa, Suudi Arabistan, Meksika, Güney Afrika, İngiltere, Güney Kore, İtalya, Çin, Kanada, Avustralya, Dünya Bankası ve IMF yetkililerinin bir araya geleceği zirvede küresel ekonomideki dengesizliklerin giderilmesi için büyük bir reform yapılması gereğinin vurgulanması bekleniyor.

CILIZ BÜYÜME UYARISI

Küresel ekonominin sorunlarının çözümü için gerçek platformun G-8 mi yoksa G-20 mi olacağı tartışmaları devam ederken, en somut öneri İngiltere Başbakanı Gordon Brown'dan geldi. Alman "Die Zeit" gazetesine konuşan Brown, dünya ekonomisini G-20'nin yönetmesini, bunun için birim oluşturulmasını önerdi. Küresel ekonomideki dengesizlikleri halletmek için yeni bir çerçeve belirlenmesinin G-20 ülkeleri arasında önemli destek bulduğunu söyleyen Brown ''Dünyadaki dengesizlikler ve zorlukların çözümünde daha iyi bir yol bulunması konularında bir mekanizmayı nasıl devreye sokabileceğimize bakıyoruz'' diye konuştu. Zirvenin taslak halindeki sonuç bildirgesinde küresel ekonomik denge sağlanmazsa ekonomik büyüme oranının kabul edilemeyecek derecede cılız kalacağına da vurgu yapılması bekleniyor. Taslak belgede ülke adı geçmese de ABD ve İngiltere gibi zengin borçlu ülkelerin daha fazla tasarruf etmesi, buna rağmen Almanya, Japonya ve Çin gibi tedbirli ve tasarruf eğilimli ülkelerin ise harcamalarını artırması önerisi yeralıyor. Ayrıca canlandırma paketlerinin toparlanma açıkça rayına oturuncaya kadar kısa vadede devam etmesi gerektiği de belirtiliyor. Ancak Kasım ayına kadar bu mali destekleri azaltmanın şeffaf ve güvenilir yollarıyla ilgili önerilerin IMF ve G-20 Finansal İstikrar Kurulu'na sunulması isteniyor.

Liderler istihdam artırıcı önlem alsın
Filipinler'in başkenti Manila'da bir grup G-20 karşıtı ABD Büyükelçiliğinin önünde toplanarak haftasonu Pittsburg'da düzenlenecek zirveyi protesto etti. Polisin müdahele ettiği gösteride protestocular G- 20 liderlerinden gelişmekte olan ülkelerde istihdam artırıcı önlemler almalarını ve yoksulluğu azaltmalarını istedi.

19 MİLYON DOLARLIK ZİRVE
G-20 zirvesinin ABD'ye faturasının 19 milyon doları bulacağı hesaplanıyor. ' ABD hükümetinin 10 milyon dolar ayırdığı zirveye eyalet yönetimi 6.3 milyon dolar, Pittsburgh Belediyesi 2.7 milyon dolar katkıda bulunacak. ' Pittsburgh'ta 900 polisin fazla mesai yapacağı zirvede çevre şehirlerden gelecek 4 bin 100 polis de görev alacak.
BUGÜN NELER OLDU