Maliye 'kötü' mükellefin kapısından ayrılmayacak

Vergi sisteminde "iyi-kötü mükellef" dönemi başlıyor. Gelir İdaresi, gelir, kurumlar KDV, BSMV, özel iletişim ve diğer vergi mükelleflerini not vererek sınıflandıracak

Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, risk analizine tutacağı bütün mükelleflere karne verecek. Vergi Daireleri Otomasyon Sistemi VEDOP-3 çerçevesinde uygulamaya konulacak yeni yazılım programıyla gelir ve kurumlar vergisi, KDV, özel iletişim vergisi, BSMV, özel işlem vergisi ile diğer vergi mükellefleri elektronik ortamda sürekli takibe alınacak.

BİLGİLER TOPLANACAK

Mükelleflerin beyanname bilgileri, beyannamelerde yer alan gelir rakamları, ödedikleri ve ödemedikleri vergiler, alış ve satışlarıyla ilgili bilgi formları, banka, tapu ve araç bilgileri, kredi kartı alış verişleri ve sahte fatura kullanımı ile Vergi İstihbarat Merkezinde yer alan diğer bilgiler, Bilgi İşlem'de toplanacak.

NOT VERİLECEK

Her sektör ve her mükellef için çeşitli kriterlere göre yapılacak değerlendirme ve not verme işlemi, mükellefin yıl içindeki ve yıl sonundaki karnesini de ortaya koyacak. Karne notu düşük olanlar riskli mükellef sayılacak. Vergi incelemeleri de bu risk analizlerine göre yapılacak. İncelemelerde notu düşük mükellefler öncelik alacak. İşlem, aylık ya da 3 ayda bir güncellenecek. Tek tuşla ülkenin en ucundaki mükellefin karnesine ulaşmak mümkün hale gelecek. Yeni dönemde e-fatura da uygulamaya konulacak.

SAHTE FATURACIYA ZAYIF NOT VERİLECEK
YENİ yazılım programında mükelleflerin risk analizi ve değerlendirmelerine dönük onlarca değişik kriter yer alacak. Örneğin beyannamesini düzenli veren ile naylon fatura düzenlediği tespit edilen bir mükellefin karnesine bu bilgiler işlenecek ve buna göre bir puanlama yapılacak. A mükellefinin sahte fatura kullandığı tespit edilmişse, kendisine örneğin eksi 10 puan, beyanname vermediyse eksi 2 puan verilecek. Mükellef vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeden işini bırakıp yeni bir yatırıma başlıyorsa bu da mükellefin eksi hanesine yazılacak. Sektör ortalamalarının üstünde gelir beyan ettiyse ise artı 3 puan alacak. Gelir İdaresi yeni yazılım programı için pilot uygulama yapacak.