'IMF ile detayda anlaşırsak yeni bir program olabilir'

Başbakan Yardımcısı Babacan, IMF ile anlaşılabilirse yeni bir program düzenlemesi olabileceğini belirterek, "Anlaşma sağlanamazsa da dünyanın sonu olmaz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 24.09.2009 ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile görüşmelerin neticesi için sabır istedi. Bakan Babacan, 64. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları ve G20 zirvesi nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geldiği ABD'de "Uluslararası Ekonomik İttifak Küresel Yatırım Sempozyumunda'' Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri anlatan bir konuşma yaptı. Babacan, konuşmasının sonunda, Türk gazetecilerin IMF ile yapılan görüşmelerle ilgili sorusu üzerine, Türkiye'nin IMF ile görüşmelerinin devam ettiğine dikkati çekerek, "Bizim ortaya koymuş olduğumuz Orta Vadeli Program temelinde bundan sonraki müzakerelerimiz devam edecek'' diye konuştu.

BAKIŞ AÇISI YAKINLAŞTI

Türkiye ve IMF'nin konuya bakış açısının ve görüşlerinin 3-4 ay öncesine göre biraz daha birbirine yaklaştığının görüldüğünü vurgulayan Babacan, "Eğer anlaşabilirsek, eğer detaylarda mutabık kalabilirsek, yeni bir program düzenlemesi olabilir. Ama eğer detaylarda anlaşamazsak, program düzenlemesi de olmaz. Artık hep beraber sizler sonucu beklersiniz, sabırla bekleyin'' dedi. Babacan, IMF ile anlaşma sağlanamazsa da bunun "dünyanın sonu olmayacağını'', Türkiye ekonomisinin zorlu dönemlerle baş edebilecek güçte olduğunu söyledi. Babacan, Türkiye'nin ekonomik krize rağmen Ortadoğu'daki ülkelerle ticaretinin arttığına dikkati çekti.

BUGÜN NELER OLDU