KDV avantajında son günler

Bilgisayarlarda yüzde 10'luk KDV avantajının 30 Eylül'de sona ereceği, tüketicilerin bu fırsatı iyi değerlendirilmesi gerektiği bildirildi.

Perşembe 24.09.2009 11:08
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 11:10
ABONE OL
Bilgisayar Sektörü İşadamları Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın, yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen araştırmalara göre, bu yılın ilk üç ayında masaüstü bilgisayar satışlarının yüzde 39,6, monitörlerin yüzde 35,1, yazıcıların ise yüzde 25,7 oranında düştüğünü
belirtti.

Dizüstü bilgisayar satışının ise yüzde 15,8 oranında azaldığını vurgulayan Akın, mart ayında açıklanan ''5. Ekonomi Önlem Paketi'' sayesinde bu düşüşlerin durduğunu söyledi.

Paket kapsamında, bilişim, bilgisayar ve büro makinelerinde KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e çekildiğini dile getiren Akın, şöyle konuştu:

''Yazıcı gibi makinelerde KDV indirimi haziranda sona erdi. Bilgisayarlarda ise yüzde 10'luk KDV avantajı 30 Eylül'de doluyor. KDV'nin yüzde 8'e çekilmesi ile bilgisayarlar satışları hareketlendi. İlk 3 ayda dizüstü bilgisayarlarda yaşanan yüzde 15,8'lik düşüş yerini artışa bıraktı. Dizüstü bilgisayar satışlarında 2008 yılını yakaladığımızı düşünüyorum. Masaüstü bilgisayar satışlarında bir miktar azalma olabilir ancak bu durum fiyattan değil artık tercihlerin diz üstü bilgisayarlara kaymasındandır.''

KDV'NİN YANI SIRA 3G DE ETKİLİ OLDU

Akın, KDV indiriminin yanı sıra 3G teknolojisinin de özellikle dizüstü bilgisayar satışlarına olumlu etki yaptığını belirterek, oluşan hareketliliğin halen devam ettiğini bildirdi.

KDV avantajının son günlerine girildiği bu dönemde satışların artarak sürdüğünü dile getiren Akın, ''Bayram öncesinde başlayan canlılık artıyor ve bu durum sektörü oldukça mutlu ediyor. Genellikle ortalama bin liralık dizüstü bilgisayarlar alınıyor. Bin liralık bir üründe 100 liralık indirim az değil. Dizüstüne en fazla öğrencilerin talep gösterdiği düşünüldüğünde 100 liranın önemi daha büyük oluyor'' dedi.

Osman Akın, 3 bin liralık bir üründe KDV indirimi ve kampanyalar sayesinde avantajın 300 liranın üzerine çıkabildiğini vurgulayarak, ''Kredi kartına 12 aya kadar komisyonsuz taksit yapılabiliyor. Bu fırsat kaçırılmamalı. Ayrıca artık bilgisayarların temel ihtiyaç maddesi olarak kabul edilmesi gerekiyor. KDV oranlarının yüzde 8'de kalıcı olması şart. 30 Eylülden sonra sektörde satışların yine azalacağını düşünüyorum'' diye konuştu.