Saatlik elektrik borsası için sektör toplanıyor

EPDK, 1 Ekim'de geçilecek elektrikte saatlik yeni uygulamada vatandaşın tüketim ayarı ile getiri sağlayabileceğini savundu

Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
KAMUOYUNDA 'elektrik borsası' olarak bilinen Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde aradan geçen 3 yıllık sürenin ardından edinilen deneyimler çerçevesinde 1 Ekim'den itibaren saatlik uygulamaya geçilecek. Elektrik Üreticileri Derneği, Elektrik Dağıtıcıları Derneği, özel ve kamu elektrik dağıtım şirketlerini yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ, TETAŞ, EÜAŞ son bir değerlendirme yapmak üzere bugün toplanıyor. EPDK yetkilileri, saatlik yeni uygulamanın yükünü tüketicinin çekmesi bu kapsamda elektrik fiyatlarında bir artış yaşanması gibi bir durumun olmadığını vurgulayarak, "Aksine saatlik uzlaştırmaya geçilmesi ile halen üretici maliyetleri arasında önemli bir kalem haline gelen sıfır bakiye düzeltme kaleminin düşürülmesi ve azalan bu maliyetin piyasa fiyatlarına azalma olarak yansıması mümkün olabilecektir" dedi.

TÜKETİCİ BORSAYA GİRECEK

Verilen bilgiye göre, bu değişiklik ile tüketicilerin de piyasaya girerek fiyatın yüksek oluşması beklenen saatlerde tüketimlerini azaltarak bunun karşılığında bir getiri sağlayacakları bundan dolayı da azalan talep sonucu fiyatların düşmesi hedefleniyor. Bu sayede talebin fiyat esnekliği artarak piyasada satıcıların fiyat yükseltebilmelerine ortam yaratan hâkim durumu azaltılabilecek. Bir anlamda tüketiciler de piyasaya aktif olarak katılıp arzda bir artış sonucunu sağlayacak şekilde davranacaklar. Özellikle büyük ve tüketimlerini ayarlayabilecek tüketiciler açısından bu cazip bir opsiyon oluşturacak.