Küresel ekonominin tek patronu G20 olacak

İngiltere Başbakanı Gordon Brown küresel ekonominin asıl konseyi olacak G-20'nin G-8'in sahip olduğundan çok ekonomik işbirliğinde önemli rol oynayacağını söyledi

Cuma 25.09.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Lehman Brothers'ın iflasının ardından dün üçüncü kez toplanan G- 20 Zirvesi'nde liderler, krizden çıkış stratejilerini, kriz sonrası dünya ekonomisinin alacağı şekli ve bunun koordinasyonunu kimin sağlayacağını tartışıyor. ABD'nin eski çelik şehri Pittsburgh'da çalışma yemeği ile dün başlayan zirve öncesinde İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dünyanın en büyük 20 ekonomisini yöneten liderlerin G-20'yi, dünyanın asıl ekonomi yönetimi konseyi olarak kurumsallaştıracağını söyledi. Brown "G-20 ekonomik işbirliğinde G-8'nin sahip olduğundan daha önemli rol oynayacak'' dedi. İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling de, bankacılar için partinin sona erdiğini söyledi.

SONUÇ TASLAĞI: RİSK SÜRÜYOR
İlk kez G-20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan ABD Başkanı Barack Obama'nın belirlediği gündemde, yeni krizleri önlemeye yönelik konuların yanı sıra, korumacılığın önlenmesi ve ticaretin serbestleşmesi de yer alıyor. Japon Kydo Haber Ajansı'na göre liderler yayınlanacak sonuç bildirisinde uzun ve kısa vadeli risklerin devam ettiğine vurgu yapacak. Liderler, teşviklerin ve işbirliğinin devamını isteyecek. Üye ülkelerin zirvede öncelik verdiği konular da farklı. Dengeli ve sürdürülebilir büyüme için yol haritasının oluşturulmasını isteyen ABD'nin IMF'nin G-20'ye altı ayda bir tavsiyede bulunduğu bir sistem kurulmasını önermesi bekleniyor. Almanya ile Fransa finansal kuralların sıkılaştırılmasında ısrar ederken, gelişen ülkelerin beklentisi IMF'de daha fazla oy hakkı. Dengeli dünya ekonomisi kurulması ve bankaların riskli borç vermesini önleme gibi prensiplerde mutabakat oluşsa da uygulamanın nasıl olacağı muğlak. Zirvede Türkiye'yi Başbakan Erdoğan temsil ediyor. G-20, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, G.Afrika, G.Kore, Türkiye, İngiltere, ABD ve AB'den oluşuyor.

PROTESTO KORKUSU

ABD Başkanı Barack Obama'nın işsizlik oranının düşüklüğü nedeniyle seçtiği Pittsburg'da halk protesto korkusu yaşıyor. Restoran ve dükkan sahipleri vitrinlerini ve camlarını panellerle kaplayarak önlem aldı.

SERMAYEYE ZİNCİR LİDERLERE SELAM
Frankfurt'taki Avrupa Merkez Bankası binası önünde toplanan göstericiler, G-20 Zirvesi'ni protesto etmek için birliğin para birimi olan euro'nun simgesini zincire vurdu. Pittsburg kentinde protesto gösterileri için üç alan hazırlandı.

https://www.sabah.com.tr