Politikacı ve bürokrata rüşvet pazarı 40 milyar dolara ulaştı

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 'Küresel Yolsuzluk Raporu'na göre gelişmekte olan ülkelerde her yıl politikacı ve bürokratlara 20-40 milyar $ arasında rüşvet dağıtılıyor

Cuma 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün '2009 Küresel Yolsuzluk Raporu' Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Gündüz tarafından açıklandı. Zeki Gündüz, çalışmada Türkiye'nin yer almadığını bildirdi.

MALİYETLERİ ARTIRIYOR

Rapora göre, sadece gelişmekte olan veya geçiş ekonomilerinde politikacılar ve bürokratların aldığı rüşvet yılda yılda 20-40 milyar dolara ulaştı. OECD ülkelerinde faaliyet gösteren yöneticilerin yüzde 50'si OECD dışı ülkelerden kamu ihalelerini alabilmek için en kolay yolu 'aile ve yakın arkadaşlık ilişkisini kullanmak' olarak gösterdi. Rapora göre, araştırmaya katılan her 5 yöneticiden 2'si kamu ile ilişkilerinde rüşvet verilmesi yönünde bir taleple karşılaştığını belirtti. Yüzde 50'si ise rüşvetin, maliyetleri en az yüzde 10 oranında yükselttiği görüşünde. Yüzde 20'si, rakiplerinin rüşvet vermesi nedeniyle iş kaybettiğini belirtirken, üçte biri de ise rüşvetin gün geçtikçe yaygınlaştığı fikrini taşıyor. Zeki Gündüz, Brezilya, Meksika, Çin ve Hindistan şirketlerinin yurtdışında faaliyet göstermeleri sırasında daha çok yolsuzluğa başvurduğunu belirtti.