Sabancı, 'isimsiz kahramanları' belgeselle ölümsüzleştirecek

Toplumda önemli projelere imza atarak 'fark yaratan' kişileri ölümsüzleştirmek için yola çıkan Sabancı Vakfı, bu isimsiz kahramanlar hakkında 32 belgesel çekecek

Perşembe 25.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Sabancı Vakfı, Türkiye'de bir çok önemli projenin altına imza atan ancak geri planda kalan isimleri ölümsüzleştirmek için yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Vakıf, 'Fark Yaratanlar' adını verdiği proje ile isimsiz kahramanların hayatlarını belgesel haline getirecek. Cüneyt Özdemir'in hazırlayacağı belgesel serisi 32 programdan oluşacak. Beş örneğin seçildiği ve çekimlerine başlanan projenan zamandan bağımsız olarak yeni bölümleri çekilecek. Proje kapsamında belirlenen bu beş adayın uzmanlaştıkları alanlar ise sağlık, toplumsal gelişme ve çevre konularında.

'BABAANNEM BENİ ETKİLEDİ'
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, projenin tanıtıldığı basın toplantısında, "Toplumda fark yaratan çok isimsiz kahraman var. Rahmetli Türkan Saylan ve sivil toplum örgütlerinde çalışan çok kişi... Toplumda çok iyi dinlerseniz, çok iyi sorarsanız çok kişi var. Hepimizin hayatında da fark yaratanlar var. Benim hayatımda babaannem böyle biriydi. İlk torundum, babaanneme çok yakındım. Benim hayatımda çok etkili oldu. Babaannem bir tek benim hayatımda değil, birçok kişinin hayatında etkili oldu. Çok verici, çok paylaşımcı ve pozitif bir kadındı" dedi. Geçtiğimiz yıl hibe programları kapsamında 1 milyon liralık bir destek veren Sabancı Vakfı bu yıl da 1.2 milyon liralık bir hibe bütçe ayırmış durumda. Hibe programları kapsamında uzmanlaşmak istediklerini söyleyen Sabancı, 'kadın, genç ve engellileri' kendilerine yeni alanlar olarak belirlediklerini de vurguladı. Vakfın gelirleri yılda ortalama 50-60 milyon lira düzeyinde. Giderleri ise 45-55 milyon lira arasında.