'Türkiye'ye bir program empoze etmiyoruz, kâr kuruluşu değiliz'

IMF Başkanı Kahn, ABD ziyareti kapsamında görüştüğü TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na Türkiye'ye program empoze etmediklerini, talep olursa birlikte çalışacaklarını söyledi

Cuma 25.09.2009
Son Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'dan uzun süredir devam eden anlaşma tartışmalarına bir yorum da Washington'dan geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile ABD ziyareti kapsamında görüşen Kahn, "IMF olarak hiçbir ülkeye program empoze etmiyoruz. Anlaşma sağlarsak ve talep olursa birlikte çalışıyoruz. Biz kâr kuruluşu değiliz" dedi. Türkiye'nin önünde yapısal reform konuları olduğunu söyleyen Kahn, belediye ve sağlık harcamaları ile vergi reformunun bu konulardan en önemlileri olduğunu söyledi.

KAYITDIŞI ELE ALINMALI

Türkiye ile 2001'den sonraki dönemde iyi çalıştıklarını belirten Kahn, hükümeti ile görüşmelerin devam ettiğini de belirterek, kayıt dışı ekonominin mutlaka ele alınması gerektiğini vurguladı. Kahn, ekonomik kriz ile ilgili olarak da "Dünya ekonomisinde toparlanma yönünde son dönem bazı olumlu işaretler var. Ancak, kriz kesinlikle geride kalmadı. Özel tüketim çok düşük düzeyde. Özel tüketimin teşvik edilmesi gerekir. İşsizlik artışı ciddi sorunlar doğuracak"dedi.

AVRUPA KIRILGAN YAPIYOR

ABD Başkanı'nın Özel Danışmanı David Lipton ise ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin daha da güçlü hale gelmesi için çalıştıklarını ancak, bazı Batı Avrupa ülkelerindeki hatalar nedeniyle endişeli olduklarını söyledi. Lipton, Türkiye'nin AB ile güçlü ekonomik bağlarının olmasını bir dezavantaj olduğunu söyleyerek bu nedenle ekonominin kırılgan hale geldiğini vurguladı.