Alman zenginler servet vergisi istedi

Sıradışı bir grup zengin Alman işadamı, ortak bir girişim oluşturarak, 500 bin euronun üzerinde mal varlığı olan mükelleflerden devletin yüzde 5 servet vergisi almasını önerdi

Cumartesi 26.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
Almanya'da bir grup zengin, krizden oldukça etkilenen ülkeleri için harekete geçti. Devletin kendilerinden çok az vergi almasından rahatsız olduğunu dile getiren bu sıradışı zenginler, bir girişim kurdu. Devletin kendilerinden daha fazla vergi almasını istediklerini belirten girişimin üyeleri, "2009 ve 2010 yıllarında, servetimizin yüzde 5'ini vergi olarak alsınlar" talebini dile getirdi. 500 bin Euro'nun üzerinde serveti olan herkesten bu verginin alınmasını isteyen girişimin üyeleri, kısa süre içinde 35'i geçti. Ancak girişimin sözcüsü olan doktor Dieter Lehmkuhl, 35 zenginin ödeyeceği verginin bir şey ifade etmeyeceğini belirterek, "Bu nedenle hükümet, zengin olan herkesten bu vergiyi kesmeli. Biz hazırız" dedi.

ZENGİN VERGİSİ

Aynı şekilde, kendisine bir kimya şirketi miras kalan Bruno Haas da "Zengin, zengin vergisi istiyor" adı altında başlatılan girişime imza attı. Şimdiye kadar hiç kalan mirastan geçinmediğini söyleyen Haas, zenginlerden daha fazla vergi alınmasının iyi olacağını savundu. Aynı şekilde kendisine büyük bir miras kalan 60 yaşındaki bir öğretim üyesi de, "Devletin benden ne kadar az miras vergisi kestiğini görünce, şaşırdım. Ve bunu bir haksızlık olarak gördüm" dedi.

İKİ ODALI EVDE KALIYOR
Hükümetin, seslerine kulak vermesini isteyen zenginler, "Ancak sadece bizim vergi vermemizle bu iş olmaz. Bunu, ülke geneline yaymamız gerekir" dedi. Çok zengin olmalarına rağmen böyle bir vergiyi gönüllü olarak ödemek istediklerini belirten zenginlerin sözcüsü Dieter Lehmkuhl'un, 2 odalı bir dairede yaşadığı öğrenildi.