Ankara AKM yıkılıp yerine Uygarlıklar Müzesi gelecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'çirkin ve estetikten yoksun bir yapı' dediği başkentteki AKM binasının yıkılıp yerine müze yapılacağını bildirdi

Cuma 26.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara'daki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılacağını açıkladı. Günay, İstanbul'daki AKM ile ilgili tartışmalar devam ederken başkentteki atıl kalan AKM'yi kaldırıp, yerine daha modern bir Türkiye Uygarlıklar Müzesi kurma hazırlığına başladıklarını bildirdi. Günay, "Çirkin ve estetikten yoksun bir yapı'' dediği AKM için "Oradaki o çirkin yapıyı kaldırıp, yerine yapılacak onun beş misli büyüklüğündeki yeni müzenin temelini gelecek yıl atacağız'' diye konuştu. Günay, yakın bir zamanda konuyu Milli Komite'nin önüne getireceklerini söyledi.

'HAZIRLIKLAR TAMAM'
Günay, bu konuda Bilimsel Kurul ile Jüri Hazırlık Kurulu'nun birçok toplantı yaptığını ve hazırlıkları olgunluk düzeyine getirdiklerini dile getirerek, konuyu komiteyle birkaç hafta içinde görüşeceklerini ifade etti. Günay 40 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni yapının kütüphane, sergi ve toplantı salonlarıyla dünya çapında bir müze olmasını hedefledikleriini kaydetti.

'TARİH ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPACAKLAR'
Günay, İstanbul'daki AKM projesi ile ilgili olarak ise "Önce proje gecikti, sonra da bazı arkadaşlar, 'lokantanın yeri, merdivenlerin yeri' diyerek yargıya başvurdu, orada duruyor. Bizim sorunumuz olmaktan çıktı. Yargıya başvuran arkadaşlar ile o gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararı veren yargı organları, tarih önünde bunun bir açıklamasını yapacaklardır'' dedi. Günay, "AKM'yi engelleyenler, İstanbul'a yapılan yeni kongre salonlarına geldiklerinde mahcup olacaklar. Harbiye'de Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, ekim ayı sonunda perdelerini açacak'' diye konuştu.