Asaş, trenden su işine girdi denizden de enerji üretecek

Marmaray projesine tren üreten Asaş Group, Gürpınar Su'yu satın alıp su işine girdi. İsveçli ortakla denizden enerji de üretmeye hazırlanan firma, bir yandan da soda fabrikası bakıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 26.09.2009 ABONE OL
Hyundai ve Devlet Demir Yolları ortaklığında iki yıl içinde 675 milyon dolarlık tren üretimi yapacak Asaş Group, otomotiv, yan sanayii ve Clup Sporium ile girdiği spor salonları işinden sonra Gürpınar Su'yu alıp su işine de girdi. İlk etapta 5 - 6 milyon dolar yatırım yapıp mevcut üretimi iki katına çıkarmak istediklerini belirten Asaş Group Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Çerçi, 2 yıl içinde suyun ciroya katkısının yüzde 30 olacağını söyledi. Faaliyet gösterdikleri alanlarda bir numara olduklarını dile getiren Çerçi, "Su işini iyi yapan 5 - 6 firma var. Onların arasına girip 1 numara olmak zor değil. Kimse benden daha akıllı ya da becerikli değil. Satış konusu ise benim için bisiklete binmek gibi bir şey. Şu anda firmanın ihracat yapmadığını belirten Çerçi, Türkiye'den sonra Ortadoğu, Orta Asya'nın bir kısmı ve Avrupa'ya da ihracat yapmaya başlayacaklarını söyledi.

SUDA BANDROL İŞİ NETLEŞTİRİR

Su işine 1998 yılında girmek istediklerini ancak uygun bir firma bulamadıklarını belirten Çerçi, bu yıl Gürpınar Su'yun satışa çıkarıldığını öğrendiklerinde fabrikayı yerinde incelediklerini ve suyun çokluğuna, kalitesine ikna olduktan sonra da almaya karara verdiklerini söyledi. Şu anda doğal kaynak suyuyum iddiasında bulunan pek çok markanın sondajla su çıkardığını vurgulayan Çerçi, "Sağlık Bakanlığı bir çalışma başlatıyor. Doğal kaynak sularını yerinde inceleyip bu firmalara mavi mandrol verecek. Bu şekilde kim doğal kim kuyu suyu daha net anlaşılacak" dedi.

SODA FABRİKASI BAKIYORUZ

Ambalajlı su sektörünün her yıl yüzde 10 - 15 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Çerçi, su kaynaklarını tükenmesi ve hijyenin daha da önemli hale gelmesinden sonra tüketimin daha da artacağını ifade etti. Su işinin yanında gıda işine de girmek istediklerini vurgulayan Çerçi, "Gıda ne kriz olursa olsun etkilenmeyecek bir alan. Özellikle içecekle işe başlamak istiyoruz. Bu noktada bir soda fabrikası almak için de araştırma yapıyoruz" dedi.

'TÜRBİN FABRİKASI KURABİLİRİZ'
İsveçli ortağın şu anda Çin'de rüzgar türbini ürettirdigini ancak mesafenin maliyetleri ciddi oranda artırdığını vurgulayan Çerçi, "Üretimi Türkiye'ye kaydırmayı düşünüyorlar. Çin'den Avrupa'ya türbin nakli çok masraflı bir iş. İlk etapta bir şirket kurup sermayesini belirlemek istiyoruz. Ondan sonra da işe başlayacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU