Fotoğraf makinesi gülüşü de göz kırpmayı da algılıyor

Dijital makineler gülüşü, göz kırpmayı ve yüzü tanıyarak fotoğraf karesini artık neredeyse kendi yakalıyor. 20 defa yaklaşan mercekleri ve klasik tarzlarıyla eskiyi sevene de seçenek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 27.09.2009 ABONE OL
Fotoğraf makinelerinde kullanılan algılama teknolojisi, işlemciler fotoğraf makinesinin başında olmasına gerek kalmıyor. Yeni teknolojiler iyi bir mercekle birleşince dikkat çeken fotoğraf kareleri ortaya çıkıyor. Yüz tanıma, göz kırpma ve gülümsemeyi algılayan teknolojiler sizin fotoğraf makinesinin karşınıza geçip gülümsemenizi bekliyor. Geliştirilen teknolojiler pek çok fotoğraf makinesi markasında aynı anda kullanılıyor. Canon SX20 modeli ile mercekli kameralar kadar uzaktan kaliteli fotoğraf çekmeyi sağlayan 20 defa yaklaşan merceğe sahip. Sony WX1 modeliyle düşük ışık ve gülümseme konusunda uzmanlaşan mercek ve algılayıcılara odaklanıyor. Samsung ise göz kırpmaları bile algılayıp bulanıklığı giderme yolunu seçiyor.

DOĞUM İÇİN KAMERA

Lieca M9 modeliyle klasik tarzdan vazgeçemeyenlere 12 bin TL ödemeyi göze almak şartıyla eskilerin kalitesine yakın görüntüyü sağlıyor. İnternet sitelerinin yaptığı araştırmalar dijital fotoğraf makinesi ve video kameralın en çok doğum, evlilik ve seyahat öncesi alındığı ortaya çıkıyor. Dijital fotoğraf ve video kamera markaları yeni evlenen çiftlerin peşine düşüyor. Alırken en çok dikkat edilen iki şey birincisi marka ve makinenin megapiksel değeri. Oysa megapiksel değeri doğrudan kaliteyi göstermiyor. Artık basit çekim yapan değiştirilen merceği olmayan dijital fotoğraf makineleri bile 10 megapikselin üstünde kaliteye ulaştı.

FACEBOOK ÖNE ÇIKIYO

Dijital kameralarda film, teyp hatta DVD'ler bile tarihe karışıyor. Dijital fotoğraf makineleri artık sadece SD, MS, CF gibi bellek kartlarına kayıt yapıyor. Video kameralar da bu kartlara kayıt yapmaya başladı. Artık 3 - 6 saat arasında video kayıt kapasitesi olan bellek kartları çıktı. Sabit disklerde bu 40 saati bile buluyor. En popüler paylaşıma yeri ise Facebook.

İNTERNET DAHA GÜVENLİ VE PAYLAŞMASI DAHA KOLAY
ÇEKİLEN video ve fotoğrafları paylaşmak için internet büyük bir destek sunuyor. Bunun için megapikseli sonuna kadar kullanmak yerine ihtiyacınız kadar kullanmak gerekiyor. Flickr, picassa gibi fotoğrafları düzenleyeceğiniz web siteleri ve yazılımları var. Ancak paylaşım için en popüler alan açık ara Facebook. Ancak kayıp, çalıntı ve özel hayat gibi nedenlerle yazılım ve interenet siteleri daha güvenli.

BUGÜN NELER OLDU