Üç gün sonra fiyatlar artacak

İkinci ÖTV dönemi 1 Ekim itibariyle sona eriyor; yani 3 gün sonra otomotivde fiyat artışı olacak. ÖTV oranı Ekim ayında yüzde 27'den 37'ye çıkacak. Böylelikle fiyatlar en az yüzde 7 artacak.

Pazartesi 28.09.2009 11:54
Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009 12:29
ABONE OL
Otomotiv pazarını canlandırmak amacıyla 15 Haziran'da yürürlüğe giren ikinci ÖTV indirimi 30 Eylül'de sona eriyor. ÖTV indiriminin sona ermesiyle birlikte, 1.6 lt ve altı hacminde motorlu otomobillerde ÖTV oranı yüzde 27'den yüzde 37'ye yükselecek. Otomobil fiyatları yüzde 7 artacak. ÖTV indiriminin yanı sıra firmaların kampanyaları da ay sonunda bitecek. ÖTV indirimi ve kampanya fırsatları birleştiğinde, Eylül'ün son 3 günü önemli avantajlar sağlıyor.

RENAULT: Symbol, Clio HB ve Clio Grand Tour'da 750 TL, Megane Sedan'da ise bin 750 TL indirim yapılıyor.
OPEL: 2009 Astra'da 6 bin 420 TL, Antara'da 20 bin TL indirim yapıyor.
CHEVROLET: Aveo ve Lacetti modellerinde yüzde 27 olan ÖTV oranını yüzde 10 olarak tüketiciye yansıtıyor.
FORD: Ticari araçlarda ÖTV ve KDV'yi karşılıyor. Binek otoda ise ayda 500 TL taksitle oto sahibi yapıyor.
VW: Polo, Golf ve Touran'larda yüzde 1, Jetta da yüzde 5-7 indirim var.
AUDI: A3 Sportback'lerde indirim 4 bin Euro'yu aşıyor.
CITROEN: C4 Picasso 5 bin 791 TL'ye varan indirimle satılıyor.
HYUNDAI: Accent Era'da 750 TL, i10 modelinde bin TL, Santa Fe'de 3 bin 500 TL yakıt destek indirimi sunuluyor.
MAZDA: Mazda3 Sedan modelinin fiyatı 36 bin 21 TL, Hatchback modelinin fiyatı ise 38 bin 392 TL'den başlıyor.
TOYOTA: Corolla'nın 1.6 lt benzinli versiyonu 500 TL indirimle satılıyor.
MITSUBISHI: 27 bin 950 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Colt'da indirim 3 bin TL'yi buluyor.
PEUGEOT: 308 Comfort modellerinde 4 bin 200 TL'ye varan fiyat avantajları sunuluyor.
FIAT: Kredi ödemesi ocak ayında başlıyor. 30 Eylül'e kadar kasko sigortası ücretsiz olarak hediye ediliyor.
SKODA: 12 ay için yüzde 0.68, 18 ay vade için yüzde 0.86, 24 ay vade için yüzde 0.95 kredi kullanma imkanı sağlıyor.
KIA: Rio'ya 3 bin 887 TL peşin, ayda 357 TL'den başlayan fiyatlarla ulaşmak mümkün.

BAZI OTOMOBİLLERDE, FİYATLAR 17 BİN LİRANIN ALTINA İNDİ
Önlem paketi kapsamında hayata geçirilen otomobilde yüzde 10'luk özel tüketim vergisi (ÖTV) avantajının son günlerinde satışların hızlandığı bildirildi.

Opel ve Chevrolet'nin Bursa'daki bayisi Neskar'ın satış müdürü Mehmet Araz, yaptığı açıklamada, ekonomik önlem paketi kapsamında ilk başta otomobilden alınan ÖTV'nin yüzde 37'den yüzde 18'e indirildiğini söyledi.

Paketin uygulamaya girdiği günden itibaren satışlarda adeta patlama yaşandığın, firmaların stoklarının tükendiğini dile getiren Araz, ''O dönemlerde fabrikada üretim aşamasındaki otomobiller bile satıldı. Haftalar sonrasına gün vermek zorunda kaldık'' dedi.

ÖTV'nin yüzde 27'ye çıkarılması ile birlikte satışların kesildiğini vurgulayan Araz, şöyle devam etti:
''Bir de haziran-temmuz-ağustos ayı olunca satışlar çok düştü. Satışlardaki durağan dönemi geride bıraktık. Vatandaşlar, yüzde 10'luk ÖTV avantajını ve kredi faizlerinin düşmesini iyi değerlendirmek istiyor. 2010 modellerinin piyasaya sürüldüğü bu dönemde böylesine fırsat gerçekten de kaçırılmamalı. Bankalar kredi faiz oranlarını yüzde 1,18'e kadar çekti. Satışlarımızda trafik oldukça hızlandı. Showroomlarımıza gelenlerin sayısı giderek artıyor.''

Mehmet Araz, otomobillerde yüzde 10'luk avantajın 2 ile 5 bin lira arasında bir indirim anlamına geldiğini belirterek, ''30 Eylüle kadar bu canlılık sürer. Sonrasında neler olacağını kestirmek çok da zor değil. ÖTV sona erdiğinde satışlar duracaktır. Birçok kişi, bizlere ÖTV'nin uzatılıp uzatılmayacağını soruyor'' dedi.

''HAREKETLİLİK BAYRAM ÖNCESİNDE BAŞLADI''
Renault Mais Bursa Şube Müdürlüğü yetkilileri de bayram öncesinde başlayan hareketliliğin artarak sürdüğünü, satışlarının oldukça hızlı gittiğini söyledi.

Mevcut stokların tekrar erimeye başladığını vurgulayan yetkililer, ''Vatandaşlar, ÖTV indiriminin devam etmesini ya da hurda indiriminin getirilmesini bekliyor. Bize hurda teşviğinin ne zaman çıkacağını soruyorlar. Vatandaşlar da sektör temsilcileri de 30 Eylül sonrasını merak ediyor'' dedi.

Yetkililer, yüzde 10'luk ÖTV avantajı ve kampanyalar sayesinde bazı otomobillerin fiyatlarının 17 bin liranın altına indiğini belirterek, ''Genellikle düşük fiyatlı araçlar satılıyor. 17 bin liranın altında yeni bir otomobil de birçok kişiye oldukça cazip geliyor'' diye konuştu.

Fiat'ın Bursa'daki yetkili satış bayisi Banoto Otomotiv Ticaret A.Ş yetkilileri de gün içinde bütün satış elemanlarının müşterilerle ilgilendiğini ifade ederek, otomobilde ÖTV avantajı için 1 haftadan az bir zaman kaldığını, vatandaşların bu fırsatı kaçırmak istemediğini bildirdi.

Yetkililer, satışların bekledikleri düzeyde çok iyi olduğunu vurgulayarak, ''Satış elemanlarımız için 'başlarını kaşıyacak vakitleri yok' desek yeridir. Oldukça yoğun günler geçiriyoruz. Umarız bu hareketlilik yeni bir paketle 30 Eylülden sonra da sürer'' diye konuştu.

2003 YILINDA, HURDA İNDİRİMİ İLE PAZAR BÜYÜDÜ
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ise 2003 yılındaki hurda indirimi ile toplam 322 bin adet motorlu taşıtın trafikteki kaydının silindiğini ve bu uygulamanın amacına ulaşarak 2003 yılında pazarın yüzde 20 büyümesini sağladığını hatırlattı.

''Sanayimizin yeni bir çöküntüye uğramaması için ÖTV indirimi döneminin ardından satış ivmesinin devamı çok önem arz ediyor'' diyen Aybar, bunun için, Avrupa ülkelerindeki uygulamalara benzer eski araçların yenisiyle değiştirilmesiyle ilgili daha uzun dönemi kapsayan teşviklerin yapılması gerektiğini ifade etti.

''2010 YILI, SEKTÖR İÇİN KRİTİK BİR YIL''
Bu nedenle 2010 yılının kritik bir yıl olduğunu savunan Aybar, otomotiv sektörüne herhangi bir destekleyici tedbir açıklanmadığı takdirde 2010 yılında satışların doğal olarak düşeceğini belirtti.

Aybar, Türkiye'de yaşlı otomobillere uygulanacak sürekli bir vergi ve maliyet avantajının önemli bir adım olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

''Başta Almanya olmak üzere, İngiltere, İspanya ve İtalya'da sektöre verilen bu tür teşvikleri takiben elde edilen olumlu sonuçlar somut birer örnektir. Almanya'da, Ağustos 2009 rakamlarına göre büyüme yüzde 28,4 oranında devam etmiştir. İtalya'da yüzde 8,5 pazar büyümesi gerçekleştiği gibi, yıl başından beri uzun süredir ciddi pazar daralması yaşayan İngiltere'de bile mayıs 2009'da uygulamaya konulan eski araçların yenileriyle değiştirilmesine yönelik teşvik, İngiltere pazarını Ağustos ayında yüzde 6 oranında büyütmüştür.''