Ortadoğu'nun asırlık çınarı Bank Leumi Türkiye'ye geliyor

1902 yılında kurulan Ortadoğu'nun en eski bankası İsrailli Leumi, Türkiye'de önce temsilcilik açmayı, ardından da yatırım bankası satın almayı planlıyor

Pazartesi 28.09.2009
ABONE OL
İsrail'in en büyük ikinci bankası Bank Leumi, Türkiye'de ofis açmak için harekete geçti. Finans çevrelerinden edinilen bilgilere göre, İsrailli Bank Hapoalim'in Cıngıllıoğlu ailesine ait C Yatırım Bankası'nı satın alması ve sektörde kısa zamanda önemli başarılara imza atması rakibi, Bank Leumi'yi de harekete geçirdi. Temelleri Siyonizm'in kurucusu olarak kabul edilen Theodor Herzl tarafından atılan Bank Leumi ilk etapta bir temsilcilik açmak istiyor. Bankanın asıl hedefi ise Türkiye'de bir yatırım bankası satın almak.

MERKEZ BANKASI İDİ

Ortadoğu'nun en eski bankası olan Bank Leumi, Siyonizm'in kurucusu olarak kabul edilen Theodore Herzl'in teşvikiyle 1902'de kuruldu. Yahudileri Filistin topraklarına getirmek ve onların temel ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak için Londra'da kurulan Anglo-Palestine Company (İngiliz- Filistin Şirketi) çatısı altında kurulan banka, ilk şubesini 1903 yılında Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde bulunan Yafa kentinde açtı. Banka faaliyetlerine Birinci Dünya Savaşı sırasında kısa bir süreliğine ara verse savaştan hemen sonra çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. 1925 yılında Anglo- Paletsine Bank (İngiliz- Filistin Bankası) adını alan banka İsrail'in kuruluşuna kadar 1947 bu adı kullandı ve Yahudilerin Filistine yerleşmelerinde önemli roller üstlendi. 1948 yılında yeni kurulan İsrail devleti tarafından merkez bankası gibi çalışmakla görevlendirildi. Anglo- Palestine Bank'ın sergilediği başarılı performans nedeniyle devlet tarafından Leumi Le'Israel Bank olarak değiştirildi.

İSRAİL'İN ZİRAAT BANKASI
Uzun yıllar devletin yönettiği banka özelleştirme programı sonrasında 2006'dan tamamen özel sektöre devredildi. Toplam aktif büyüklüğü 68 milyar dolar olan Leumi Grubu'nun bünyesinde halen üç banka (Bank Leumi, Arab- İsrael Bank ve Leumi Mortgage Bank) bulunuyor. İsrail'in en büyük finansal grubu olan Leumi'nin bilânço büyüklüğü Ziraat Bankası ile aynı. Banka halen Amerika, İngiltere, İsviçre, Lüxemburg, Romanya ve Panama'da faaliyet gösteriyor. 107 yıllık mazisi bulunan bankanın genel müdürlüğünü 'Demir Leydi' lakabıyla anılan, İsrail'in en etkin kadınlarından olan Galia Maor yürütüyor.

https://www.sabah.com.tr