10 bin görevli parmak izi verdi, soruşturmadan geçti

IMF ve Dünya Bankası zirvesi için Kongre Vadisi en yoğun güvenlik önlemine tanık olacak. Hizmet verecek binlerce kişi, parmak izleri alınarak soruşturmadan geçirildi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarının düzenleneceği Kongre Vadisi yoğun güvenlik önlemleri ve hazırlıklarla bugün ilk toplantılarına ev sahipliği yapacak. İstanbul'da şimdiye kadar alınan en geniş ve yoğun güvenlik önlemleri olarak dikkat çeken toplantılarda görev alacak yaklaşık 10 bin kişinin parmak izi ve güvenlik soruşturması yapıldı. Hem konuklar hem de görevliler için giriş hologramlı özel kartlarla hazırlandı.

OTOPARK TOPLANTI YERİ OLDU
İstanbul'un kongre turizmindeki payını artırması için yapılan Harbiye Kongre Vadisi de ilk IMF toplantılarına ev sahipliği yapacak. Yerin yedi kat altına inilerek yapılan İstanbul Kongre Merkezi'nde toplantılar için 1000 özel ofis kuruldu. Bunun yanı sıra yoğun görüşmelere ev sahipliği yapacak Merkezde 2 katlı otopark da ofislerin yeterli olamayacağı düşüncesiyle ofis ve toplantı salonlarına dönüştürüldü. IMF toplantılarında konaklama ve taşımacılık faaliyetlerini üstlenen konsorsiyumda yer alan Flap Kongre Hizmetleri yetkilisi Metin Tansu, toplantılar için gelen rezervasyonların beklentinin altında olduğunu kaydetti. Şu ana kadar 6 bini yabancı olmak üzere toplam 8 bin rezervasyonun yapıldığını aktaran Tansu, Kongre Vadisi çevresindeki oteller tamamen doldu. Ancak İstanbul genelindeki oteller dolmadı` dedi. Konsorsiyumda yer alan Visitur Başkanı Talha Çamaş ise günübirlik ziyaretçilerle rakamın 10 bini bulabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU