Ucuz alışverişte son gün

Çarşamba 30.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 11:22
ABONE OL
Hükümetin iç piyasayı canlandırmak ve stokları eritmek için başlattığı vergi indirimlerinde sona gelindi. Otomotiv, beyaz eşya, bilişim ve mobilya sektörlerindeki vergi indirimleri bugün sona erecek. Daha önce vergi indirimlerini uzatma kararı alan hükümet yeni bir süre uzatımına gitmedi. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, vergi indiriminde uzatmanın söz konusu olmadığını söyledi. Tüketicilerin indirimli vergi oranlarından yararlanması için son güne girildi. Hükümet süre uzatımına gitmediği için KDV ve ÖTV indirimleri yarın yürürlükten kalkacak. Bir başka deyişle, yarın itibaren ürünlerin zamlanması nedeniyle, tüketicilerin acele etmesi gerekiyor.

İşte vergi indirimlerinin bulunduğu sektörler:

Otomotiv: 1600 cc ve altındaki otomobillerde yüzde 37 olan ÖTV oranı yüzde 27 olarak uygulanıyor. Hafif ticari araçlarda ÖTV yüzde 3, hafif ticari araçlarda açık kasalılarda yüzde 2 düzeyinde. Çekiciler, midibüsler, özel amaçlı taşıtlar, kamyonlarda ÖTV yüzde 1; otobüste ise ÖTV alınmıyor.

Beyaz eşya: Beyaz eşyada yüzde 6.7'lik KDV oranı yüzde 2 olarak uygulanıyor.

Bilişim ve mobilya: Bilgisayar ve mobilyadaki yüzde 18'lik KDV 30 Eylül'e kadar yüzde 8 olacak.

Hükümet net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerindeki KDV'yi 15 Haziran'a kadar yüzde yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulamıştı.