"Hurda indirimi yok"

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), otomobilde sona eren vergi indirimlerinin önümüzdeki dönemde devam etmemesini, hurda indirimi yapılmasının da mümkün olmadığına karar verdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen EKK toplantısına Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün yanı sıra ilgili kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri katıldı. 30 Eylül 2009 tarihinde sona eren vergi indirimlerinin değerlendirildiği toplantıda, indirimlerinin uygulandığı süre içerisinde ilgili sektörlerde üretim, satış ve istihdam üzerinde beklenen sonuçların gerçekleştiğinin tespit edildiği belirtilerek, "Geçici bir süre için getirilen vergi indirimlerine önümüzdeki dönemde devam edilmemesi" kararlaştırıldı.

Hurda indirimi mümkün değil

EKK'da, otomotiv sektöründeki canlığılı devam ettirmek için gündeme getirilen hurda indiriminin şu anda mümkün olmadığı kaydedildi. Otomotiv sektöründe vergi indirimlerini ikame edecek nitelikte bir hurda indiriminin mümkün olmadığı, ancak Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında çevrenin korunmasına ilişkin amaçları da dikkate alan bir modelin önümüzdeki yıllarda oluşturulmasına yönelik bir çalışma yapılmasının uygun olacağı sonucuna varıldı.
BİZE ULAŞIN