Saudi Oger Türkiye'de sigorta şirketi alıyor

Türk Telekom'un sahibi Saudi Oger'in Başkanı Muhammed Hariri, Türkiye'de bir sigorta şirketi satın almak için görüştüklerini, enerji yatırımında da agresif olacaklarını söyledi

Salı 06.10.2009
Güncelleme: Salı 06.10.2009
ABONE OL
IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları için İstanbul'da bulunan Saudi Oger Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Hariri SABAH'ın sorularını yanıtladı.Türkiye'de bir sigorta şirketi satın almak ve enerji yatırımları yapmak için incelemeler ve görüşmeler yaptıklarını belirten Hariri, şu bilgiyi verdi: "Sigortacılıkta Ortadoğu'da Med Gulf isimli bir şirketin yüzde 50'sini satın aldık. Bu şirket bölgedeki birçok ülkede faaliyette. Türkiye'de büyüme konusunda da istekli. Yerel bir şirketi satın almayı da değerlendiriyoruz. Ben özellikle bu yıl bir ilerleme olması için uğraşıyorum çünkü Türkiye'nin potansiyeline çok inanıyorum." Bir dizi şirketle görüştüklerini belirten Hariri, "Ben kişisel olarak bu görüşmelere katılmıyorum ama görüşmeler devam ediyor" dedi.

ENERJİ TAKIMIMIZ GELDİ

Enerji yatırımlarıyla da ilgilendiklerini kaydeden Hariri, "2 ay önce Türkiye'ye bu konuyu araştırmak üzere bir takım gönderdik. Özellikle gaz türbinleri konusu ile ilgileniyoruz ama diğer alternatif alanlarda da yatırım yapabiliriz. Bu konuda agresif bir yatırımcı olacağız ama risk almayacağız" diye konuştu. Bankacılık ve IT alanlarında Türkiye'deki yatırımlarına işaret eden Hariri, devamla şunları söyledi: "Yatırımlarımızın yüzde 35 - 40'ı Türkiye'de. Yatırım için değişik sektörlere bakıyoruz. Telekomda daha büyüme imkanlarını değerlendiriyoruz. IT sektöründe gelişmelere bakıyoruz. Burada 4 şirketimiz var. Ayrıca TTnet çok başarılı bir operasyon ve bu alanın ileride daha da büyeceğine inanıyoruz. Bankacılıkta bildiğiniz üzere T-Bank'ı 3 yıl önce satın aldık. 9 şubesi vardı aldığımızda. Şimdi 25 şubesi var ve gelecek yıl bu rakamı 40'a çıkarmayı hedefliyoruz. Bankanın KOBİ piyasasında giderek daha önemli bir oyuncu haline gelmesini istiyoruz."

T-BANK'IN ŞUBE HEDEFİ 40
* Hariri'nin 3 yıl önce satın aldığında T-Bank'ın 9 şubesi bulunuyordu
* Bankanın şuanki şubesayısı 25.
* 2010'da bu rakımın 40'a yükseltilmesi hedefleniyor