Avustralya krizden çıkış stratejisini uygulamaya koydu

2009'un ilk yarısında ekonomisi büyüyen Avustralya Merkez faiz oranlarını yükselten ilk G-20 üyesi oldu

Salı 07.10.2009
Güncelleme: Salı 06.10.2009
ABONE OL
KÜRESEL krizin kendini gösterdiği Eylül 2008'den bu yana faiz oranlarını artırarak borçlanma maliyetini yükselten ilk G-20 ülkesi Avustralya oldu. Faiz oranlarını düşürerek borçlanma maliyetini azaltmak, son krizde küresel çapta uygulanan bir stratejiydi. Avustralya Merkez Bankası (RBA) küresel krizden kurtulduğunun ivme kazandığı yönündeki işaretlerle birliktedün faizi çeyrek puan yükselterek yüzde 3'ten yüzde 3.25'e çıkardı. Avustralya'da faiz oranı son 49 yılın en düşük seviyesinde bulunuyordu. RBA, geçen yıl finansal krizin küresel resesyona dönüşmesi üzerine, Eylül 2008 ve Nisan 2009 arasındaki dönemde faiz oranını 425 baz puan düşürmüştü.

'BORSA % 50 ARTTI'
Sağlam bankacılık sektörü, Çin'in Avustralya'dan demir ve diğer hammadde talebi ve hükümetin 37 milyar dolarlık tevşik paketinin yardımıyla resesyona girmekten kurtulan Avustralya, bu yılın ilk yarısında büyüyen ekonomisi gelişmiş tek ülke. Avustralya ekonomisi bu yıl ilk çeyrekte yüzde 0.4 ve ikinci çeyrekte yüzde 0.6 büyüdü. Mart ayından bu yana borsa yüzde 50 arttı.

'İhtiyatlıyız'
RBA Başkanı Glenn Stevens, merkez bankasının, düşük faiz oranıyla sağlanan teşvikleri kademeli olarak azaltmaya başlama konusunda ihtiyatlı olduğunu, Avustralya'nın ekonomik daralma riskini atlattığını açıkladı.