Yoksullaşma savaş bile çıkarabilir

IMF Başkanı Kahn, İstanbul zirvesinde hem karamsarlık hem umut saçtı. Uçurumun kenarından dönüldüğünü belirten Kahn, krizde yaşanan ağır yoksulluğun savaş bile çıkarabileceğini söyledi

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF Dünya Bankası Guvernörler Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada dünyanın kriz sonrasında çok farklı bir yer olacağını söyledi. Bu yeni gerçeğe uyum sağlamak gerektiğini vurgulayan Kahn, "Özel sektör hâlâ kendi ayakları üzerinde duramıyor, hâlâ çok fazla tüketim olmadığını görüyoruz. İyileşme sürecinde de göreceğiz ki işsizlik daha yavaş toparlanacak. 2010 boyunca pek çok ülkede işsizliğin artmaya devam edeceğini görüyoruz . Aslında krizin bittiğini, bunu atlattığını söyleyemeyiz'' dedi. Strauss-Kahn, toplantıdan 1 yıl önce bir araya geldiklerinde Lehman Brothers'ın yeni iflas ettiğini ve dünyadaki ekonomik faaliyetin kontrolden çıktığını, insanların başka bir buhran daha gelecek diye korkmaya başladıklarını hatırlattı.

UÇURUMDAN DÖNDÜK

Kahn, "Ama bugün dünyamız bambaşka bir noktada. Artık korku, umuda dönüştü. Görüyoruz ki, aslında uçurumunun kenarından döndük. Yine de hepimiz biliyoruz ki, zaferi ilan etmek için henüz çok erken. Yine de en azından düzelme yoluna girmiş olduğumuzu biliyoruz'' diye konuştu. "Şu anda tarihi bir dönüm noktasındayız'' ifadesini kullanan Strauss-Kahn, dünya ülkelerinin sorunlara ortak bir çözüm bulmak üzere dayanışmacı bir ruhla bir araya geldiğinde barış ve refah döngüsünün elde edilebileceğine işaret etti.

VİRAJ ALINDI

Konuşmasında küresel ekonomiye değinen Strauss-Kahn, "virajın alındığını'' vurgulayıp, IMF'nin 2010 öngörüsünün yüzde 3'lük büyüme olduğunu anımsatarak, bunun iyi bir başlangıç olduğunu söyledi. Dünya Bankası rakamlarına göre krizden sonra 90 milyon insanın ağır yoksullukla karşı karşıya kalacağını ifade eden Strauss-Kahn, söz konusu olan şeyin sadece işsizliğin artması, insanların satın alma gücünün azalması olmadığına dikkat çekerek, "Düşük gelirli ülkelerde bu, bir ölüm kalım meselesi. Bu ülkelerde toplumsal huzursuzluklar, siyasi istikrarsızlıklar ve hatta savaş bile görülebilir'' dedi. IMF Başkanı, krizden sonra yeni büyüme modeline ihtiyaç olacağının altını çizerek, "Yani açığı olan ülkelerde tasarruf, fazlası olan ülkelerde daha fazla harcama olması ve daha az dengesizlik olması gerekiyor. Geçiş, kesinlikle kolay olmayacak. Bizim gelecek için şekillendirmemiz gereken budur'' diye konuştu. Geçen yıl hem küresel ekonomide hem IMF içerisinde çok büyük değişikliklerin yaşandığını belirten Kahn, tarihten alınması gereken derslerin son derece açık olduğunu, içe kapanma eğiliminin, büyük buhranın daha da kötü sonuçlar vermesiyle sonuçlandığını, bugün birlikte çalışılmasının, dünyayı çok daha derin bir krizden kurtardığını kaydetti. Kahn, devamla guvernörlere şöyle seslendi:

KEYNES'LE KARDEŞLİK MESAJI
"Sizler değişmeniz ve kriz sonrasının yeni dünyasına uyum sağlamanız gerektiğinin bilincindesiniz. Bizler de IMF olarak aynı şeyi yapmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Ama unutmayın, bu size ait bir kurum ve bizim görevimiz sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermek. Hep birlikte üstlendiğimiz bu görev, barış ve istikrarın sağlanmasıyla ilgilidir. Çalışmalarımız gezegenimizi paylaşan 7 milyara yakın insanın refahına ve güvenliğine yöneliktir." Kahn konuşmasını ünlü iktisatçı John Maynard Keynes'in, "İnsanlığın kardeşliği sadece bir umuttan ibaret kalmamalıdır" sözlerine atıfta bulunarak, "Bu sözü hayata geçirmek için önümüzde tarihi bir fırsat bulunmakta" diye bitirdi.

BİZE ULAŞIN