IMF hassasiyeti zirveye çıktı borsa 50 bine dokundu

Aylardır IMF ile ilgili çıkan her açıklamayı ve söylentiyi fiyatlayan borsa dün 22 ayın zirvesi 50 bini gördükten sonra düşüşe geçti

Piyasalar, aylardır IMF haberlerini fiyatlamakta ısrar ederken, oynaklık artıyor. Önceki 2 gün boyunca IMF ile anlaşmanın yakın olduğu ve gelecek miktarın 50 milyar doları bulabileceğine yönelik haberler İMKB 100 endeksini 22 ay sonra ilk kez 50 bine kadar çıkardı. Ancak dün, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in IMF görüşmelerini başlaması konusunda belli bir tarihin olmadığını söylemesi ve küresel piyasalardaki kar satışları İMKB'deki IMF'e köpüğünü de azalttı. İMKB 100 endeksi yüzde 0.87 değer kaybıyla günü 49 bin 63 puandan kapattı. Özellikle Koç Holding ve şirketlerindeki değer kayıpları endeksin düşüşüne öncülük etti.

FAİZLER DE YÜKSELDİ
Kar satışları yalnızca hisse senedi piyasasında yaşanmadı. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceğini IMF-DB Toplantıları sırasında da vurgulaması sonucu gösterge tahvilin faizi 5 Ekim'de yüzde 7.93'e kadar gerilemişti. Gösterge tahivilin bileşik getirisi dün yüzde 8.08'e çıktı. Dolar dünyada olduğu gibi yurtiçinde de değer kazandı ve bankalararası piyasa 1.4745'e kadar yükseldi. Son günlerin en gözde yatırım aracı altının yükselişi de hız kesti. Doların değer kaybıyla dün bir ara onsu 1.049 dolara kadar çıkan altın, risk alma iştahındaki hafif bozulmanın etkisiyle 1.040 dolara çekildi. Brent petrol ise yükselişine devam ederek 68.70 dolar seviyesinden işlem gördü.

BİZE ULAŞIN