Piyasalarda neler oluyor?

Yurtiçi ve yurtdışındaki verilerin izleneceği piyasada bankacılar, gösterge faizde yüzde 8 civarında yatay, dolar/lirada ise aşağı yönlü bir seyir bekliyor.

Türkiye'de bugün Ağustos ayı sanayi üretimi, TCMB Ekim ayı birinci dönem beklenti anketi (TÜFE) ve Eylül ayı Hazine nakit dengesi açıklanacak.

Bir bankanın tahvil/bono masası işlemcisi, "Hazine'nin Salı günü düzenlediği ihalelerin ardından ciddi bir satış oldu. Beklenen bir düzeltme hareketi diyebiliriz. İçeride IMF ile ilgili gelebilecek haberler ve sanayi üretimi ile yurtdışı piyasaların seyri gösterge faiz üzerinde etkili olacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

"Gösterge faizde yüzde 8 bileşik seviyelerinde yatay seyir olması yüksek. Hacmin büyük kısmının yüzde 7.90-8.10 aralığında olacağını tahmin ediyorum."

Tahvil/bono piyasasında dün spot kapanışta yüzde 7.93, valörlü işlemlerde ise yüzde 8.04 olan 3 Ağustos 2011 itfalı gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi bu sabah ilk işlemlerde yüzde 8.03 seviyelerindeydi.

Döviz tarafında ise dolar/liranın yurtdışı gelişmeler ve euro/dolar paritesine paralel bir seyir izlemesi bekleniyor.

Yurtdışında açıklanacak veriler nedeniyle bugün piyasanın hareketli olacağını söyleyen bir bankanın döviz masası işlemcisi, dolar/lirada aşağı yönlü bir hareket beklediklerini söyledi.

Bankacı, "Euro/dolar paritesinde 1.4825 seviyelerinde direnç var. Bu seviyeyi aşarsa parite daha da yükselebilir. Doların yurtdışında değer kaybetmesi halinde ise dolar/lira 1.46 seviyelerinin altına gerileyebilir" dedi.

Yurtdışında bugün İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının faiz kararı ile ABD işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak.

Bankalararası piyasanın dün spot kapanışında 1.4725/1.4740 lira olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonu, bu sabah ilk işlemlerde 1.4640/1.4700 seviyesindeydi. Aynı saat itibariyle euro/dolar paritesi 1.4754 seviyesinde işlem görüyordu.

DIŞ PİYASALAR

S&P ve Nasdaq endeksleri, yatırımcıların üçüncü çeyrek bilanço döneminde açıklanan ilk bilançolara olumlu tepki vermesinin etkisiyle günü artıda bitirdi. ABD borsaları üçüncü çeyrek bilanço rakamları konusundaki olumlu beklentilerle iki günlük güçlü kazanımların ardından dün hafif kazanımlar gösterdiler.

Seans kapanışı sonrasında sonuçlarını açıklayan alüminyum üreticisi Alcoa çeyrek dönem bilançosunu açıklayan ilk büyük şirket oldu. Sonuçların ardından ABD endeks vadeli işlemleri de yukarı yönlü hareket etti.

Borsalar ayrıca başarılı geçen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili ihalesine de olumlu tepki verdi.

İMKB GÜNE 49.579 PUANDAN BAŞLADI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dün ikinci seans kapanışına göre 542,93 puan artarak 49.579,01 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 1,11 oranında değer kazandı.

TAHVİL-DÖVİZ-PARİTE


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 3 Ağustos 2011 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 10.00 itibarıyla basit getirisi yüzde 8,25, bileşik getirisi de yüzde 7,99'a yükseldi.

Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin önceki kapanışında basit getirisi yüzde 8,19, bileşik getiri yüzde 7,93 olmuştu.

DOLAR KOTASYONLARI

Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında alışta en düşük fiyat 1,4570,TL, en yüksek fiyat 1,4610 TL, satışta en düşük fiyat 1,4640 TL, en yüksek fiyat 1,4670 TL düzeyinde bulunuyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,4763, sterlin-dolar paritesi 1,6010, yen-dolar paritesi ise 88,33 düzeyinde seyrediyor.

BİZE ULAŞIN