TÜBİTAK kriptolu telefonu ve 'sır'larıyla CeBIT'in gözdesi

Bilgisayarı evir çevir

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.10.2009 ABONE OL
CeBIT Bilişim Fuarı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla Beylikdüzü TÜYAP Sergi ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Gül açılıştaki konuşmasında internetin önemine vurgu yaparak, "Biz Cumhurbaşkanlığı'nın projelerini, belgesellerini, fotoğraflarını ve duyurularını aksatmadan internet sitesine koyuyoruz. 2-3 günde yaklaşık 3 milyon kişi takip ediyor. Bir mitingde konuşma yapmaktan daha etkili olduğu açık" dedi.

UYDUSUNU YAPAN ÜLKE

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da 6.5 milyar insanın 2.5 milyarının internet üstünden birbiriyle haberleştiğine dikkat çekerek, "Bu hem barışın hem demokrasinin tüm dünyada gelişimine katkı sağlıyor. Ulaşımda demiryollarını mevcutun iki katına çıkarmış. Kendi uçağını kendi uydusunu yapan ülke olmak istiyoruz" dedi. Fuara gelince. Önceki CeBIT'lerden biraz sönük geçtiği kesin. Ancak yine de 170 bin ziyaretçi bekleniyor. Dikkat çeken en önemli unsurlar Çinli firmaların fazlalığı ve TÜBİ- TAK'ın ürünleri ve LCD televizyonlar. En ilginci TÜBİTAK'ın kriptolu telefonu. '

SIR'RI NATO KULLANIYOR

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve üst düzey askeri yetkililer kullandığı telefon, Milli Savunma Bakanlığı izni ile devlet görevlileri kullanabiliyor. Cihazı TÜ- BİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) üretiyor. Mucizesi ise her aramada yeni bir şifre üreterek dinlenmelere karşı engellemesi. Bir diğer ürün de kriptolu USB cihazı. Adı SIR. Çünkü yanınızda taşıdığınız belleği şifreliyor. Bu ürün NATO tarafından da kullanılıyor. Çin yapımı telefonlar ise fuarın bir başka dikkat çekeni. Piyasa payları her geçen gün artan çift sim kartlı, analog televizyonlu, 3G uyumlu telefonlarla yerlerini almış. Fuarın vazgeçilmezleri ise yine LCD, OLED TV'ler.

Cellocan'a cinsiyet sordu robotla el sıkıştı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cebit Ce- BIT Eurasia Bilişim Fuarı'nın açılış konuşmasından önce salona girerken kapıda bulunan Turkcell standındaki Cellocan'a cinsiyetini sordu. "Sen kız mısın, erkek mi?" diye soran Gül'e görevli boynunu bükerek cevap verdi. Ardından TRT'nin standını da gezen Gül, burada Formula 1 aracını inceledi. Gül TRT'nin tanıtım robotu ile de konuşup daha sonra elini sıktı. Gül TÜRKSAT standının da açılışını yaptı.

SABAH CeBIT'te
SABAH gazetesinin de aralarında bulunduğu Turkuvaz standına gelen ziyaretçiler ON CeBIT Bilişim özel ekini aldı. Ayrıca ziyaretçiler şans kurabiyelerinin tadına bakarken DVD, kitap ve yapboz kazandı. Standın yanından geçen Abdullah Gül canlı radyo yayınını sordu.

Alışveriş ve eğlence

CEBIT Bilişim fuarında sergilenen ürünlerin bir kısmı BİMEKS fuar özel mağazasında taksitle satılıyor. BİMEKS fuara özel yüzde 50'ye varan indirim yaparken bir yandan da Playstation 3 gibi eğlenme imkanı var. İlk gün dizüstü bilgisayarlar ve LCD'ler dikkat çekti.

Bilgisayarı evir çevir
SİNGAPURLU
Kohjinsha yeni ultraportatif bilgisayar serisi SX ile piyasaya yenilikler getiriyor. 1.2 kiloluk cihaz, dokunmatik ve klavyenin üstüne döndürülebilen ekran, cihazın tablet bilgisayar haline getiriyor.

Eğlenceli masaüstü
FUARDA dizüstü ve masaüstü bilgisayarın yanında herşeyi birlikte kullanabileceğiniz tasarımlar da mevcut. Lenovo, IdeaCentre A600 ile hepsi bir arada (Allin- One) PC'ye yeni soluk getiriyor.

Kripto cihazı telefon oldu!
KRİPTOLU telefonu Milli Savunma Bakanlığı izni ile devlet görevlileri kullanabiliyor. Her aramada yeni bir şifre üreten cihaz ancak iki taraf da kullanırsa işe yarıyor. Konuşma için arama tuşuna bastıktan sonra karşı tarafın kabul etmesi ve 15-20 saniye sonra şifreleme sağlanınca konuşma yapılıyor.

Uydu ve kablo internet dikkat çekti
TÜRK Telekom ve grup şirketi TTNET olmayınca, TURKSAT'ın kablo ve uydu internet servisi, Eutelsat'ın çift yönlü uydu hizmeti dikkat çekti. Bir önceki yıla göre daha çok iş teknolojilerinin kullanıldığı fuarda TURKSAT anasponsor oldu. TURKSAT yüksek çözünürlüklü televizyon yayını ve internet hakkında bilgi verdi.

NATO'nun da kullandığı SIR
TÜBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen ve kriptolu USB cihazı SIR'rı NATO tarafından da kullanılıyor. SIM kart ve şifre ile kullanılan cihaz yüksek güvenlik standartları ve küçük boyutları ile NATO ihalesini kazanmış. Cihazın içine müdehale edildiği anda USB bellek içindeki tüm bilgiler siliniyor.
BUGÜN NELER OLDU